Otisky prstů bude možné snímat i z tkaniny
Šaty, prádlo či textilní potahy nábytku mohou být němým, avšak výmluvným svědkem zločinu. Britští vědci totiž přišli na to, jak z nich sejmout otisky prstů a dlaní.
Snímání otisků prstů z hladkých povrchů se používá déle než 100 let a pro kriminalisty představuje rutinní záležitost, ale v případě tkanin je to velmi obtížné. Nyní se však zdá, že přišel čas zásadního průlomu díky technice vakuové depozice kovů (vacuum metal deposition , VMD), která existuje od 70. let minulého století a ke zviditelnění otisků prstů využívá jemné vrstvy zlata a zinku. Zatím se využívala ke snímání otisků z hladkých předmětů jako jsou igelitové tašky či skla brýlí.
Výzkum britských odborníků však naznačuje, že metoda má větší potenciál a mohla by umožnit snímat otisky z různých textilních materiálů. V případě otisků prstů je úspěšnost zatím celkem nízká, protože jen asi 20 % veřejnosti patří mezi „dobré dárce“ otisků prstů. Mnohem lepší je to však v případě otisků celých dlaní. Jejich přítomnost či nepřítomnost na tričku oběti přitom může ukázat, jestli člověk vypadl v balkonu sám, nebo mu někdo pomohl. Tvar otisku pak také samozřejmě může pomoct identifikovat pachatele nebo vyloučit nevinného.
Zdroj: Abertayská univerzita v Dundee
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.