Objemem proti všem

19. červenec 2011

Už několik let můžete i z našeho vysílání slýchat záhadně znějící slovo „downsizing“. Tímto slovem, jak řada z vás jistě ví, jsou označovány objemově stále menší motory, které mají být odpovědí na pořád přísnější emisní požadavky. Malé přeplňované motory mají totiž ve zkušebnách velmi pozitivní spotřebu, a tedy i nízké emise.

Bohužel při vyšším zatížení jsou naopak spotřeby nízkoobjemových motorů poměrně vysoké, navíc se nad nimi stále vznáší jakýsi opar nižší životnosti a s tím související vyšší servisní náklady. Proto se například na internetových fórech autařských webů příliš pozitivních komentářů na téma downsizingu nedočtete. Jako příslovečný balzám na duši musí těmto rozhořčeným fandům aut znít nové informace od automobilky z Hirošimy.

„Mazda nejde v současné době trendem zmenšování objemu motoru za současného přeplňování turbodmychadlem, ale zlepšením účinnosti standardního motoru, aby byl co nejefektivnější z pohledu provozu a opravitelnosti,“ říká Jan Machač, aftersales manager.

Bližší rozbor agregátů začněme u naftového motoru nové generace MZR-CD 2,2 s rekordně nízkým kompresním poměrem 14:1. „Cílem tohoto opatření je plnění emisních limitů, například Euro 6, bez nutnosti dodatečných zařízení na snižování emisí. Motor má klidný běh i za studena, což je zajištěno časováním výfukových ventilů a přináší velmi příznivý průběh točivého momentu použitím dvoustupňového přeplňování turbodmychadlem.“

Jsou to poměrně technické informace, což možná některé z vás příliš nezajímá, jenže naopak ti, kteří chodili na průmyslovku, teď jistě zbystří. Považte, u benzínového dvoulitru má Mazda také neslýchaný kompresní poměr – jen tak mimochodem, stejný jako u dieselu. „U benzínového motoru došlo ke zvýšení kompresního poměru na hodnotu 14:1. Cílem je zajistit dokonalejší spalování, zvýšení účinnosti motoru, snížení emisí a zlepšení parametrů spotřeby a točivého momentu,“ popisuje Jan Machač.

Technické vychytávky Mazda zařadila do programu Skyactive a má jich tam opravdu hodně – technicky založeným posluchačům doporučujeme k bližšímu seznámení. Budete překvapeni, co všechno v Hirošimě udělali s motory jinak, než se doposud obvykle dělávalo. Vás, které zajímá reálný dopad techniky a jízdní projevy, znovu upozorníme na netradiční setrvání Mazdy u velkých objemů. Motory, které se poprvé objeví v modelu CX5, budou přesto podstatně úspornější. Benzínové budou brát tolik jako dnešní diesely a dieselová 2,2 se bude pohybovat v kombinované spotřebě kolem 5,5 až 6 litrů. Víc detailů se dozvíme na jaře 2012 s novým SUV Mazda CX5, konkurentem Fordu Kuga, VW Tiguan nebo Škody Yeti.

autor: pek