Při zkoumání eroze půdy pomáhá odborníkům simulátor deště

30. září 2011

Ministerstvo zemědělství a odborníci z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy začali více bojovat proti poškozováním půdy.

To v České republice totiž ročně ohrožuje téměř 45 % orné půdy. Pomáhat v tomto úsilí by měl výzkumníkům i simulátor deště, pomocí kterého projevy eroze zkoumají. Práci tohoto zařízení mohla vidět i veřejnost.

  • Při zkoumání eroze půdy pomáhá odborníkům simulátor
    deště
    " style="">
    Při zkoumání eroze půdy pomáhá odborníkům simulátor
    deště
    " style="">
    Při zkoumání eroze půdy pomáhá odborníkům simulátor
    deště
0:00
/
0:00

K představení simulátoru deště došlo na pozemcích zmiňovaného ústavu v Třebsíně na Benešovsku. Třebsín leží asi 20 kilometrů jižně od Prahy. V poslední době se často mluví o bleskových povodních i o problémech s bahnem z okolních polí a lesů. Kam se všude může dostat a jaké škody způsobit, řekl Jiří Hladík, ředitel Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy: „Usadí se to v rybnících, dostane se to do kanalizace, domů i center měst a obcí. Ono potom odtamtud dostávat to bahno je příšerné.“

Hodně se mluví, že chyba je hlavně na straně majitelů pozemků a zemědělců. Nejvíce zeminy odnáší voda z bramborových a kukuřičných polí. Podle Jiřího Hladíka by stačilo, aby zemědělci dodržovali postupy, jak erozi bránit: „Jsou to různá pásová vysévání plodin do kukuřice nebo brambor, například trávu.“

Následek eroze - praskliny v půdě

Na zkoušku a představení simulátoru se do Třebsína přijel podívat i ministr zemědělství Ivan Fuksa. Ministerstvo zemědělství nedávno zpřísnilo pravidla hospodaření na půdách ohrožených erozí. „Pokud zemědělci nebudou tato pravidla dodržovat, mohou dostat až několika set tisícové pokuty,“ řekl ministr Ivan Fuksa.

Pokud ani pokuty zemědělce nenaučí předcházet erozi, může se podle nejhorších odhadů ministerstva stát, že už v následujících letech by ročně eroze mohla poškodit až 21 milionů tun půdy. Což představuje škodu téměř 4,5 miliardy korun za jeden jediný rok.

autor: Pavel Pavlas