Svitky od Mrtvého moře na internetu a nové odhady počtu planetek
Bílá velryba u pobřeží Austrálie, vědci na stopě „antimagnetů“, pátrání po olomouckých kostelích a kaplích.
U ostrovů Whitsunday v oblasti Velkého bariérového útesu u australského pobřeží pozorovali výletníci bílou velrybu. Podle svědků šlo o mládě keporkaka staré jen několik týdnů. Odhaduje se, že ve vodách podél východního pobřeží Austrálie žije přibližně 10 až 15 tisíc keporkaků. Čistě bílých je prý mezi nimi asi tisícina. Běžný keporkak má modročernou barvu se světlými až bílými skvrnami na spodku těla.
Magnetická pole předmětů je možné zastínit tak, že je detekční přístroje nezjistí. Podle vědců stačí pokrýt jejich povrch vrstvou supravodiče a speciálního „metamateriálu“. Na funkčním modelu se prý už pracuje. „Antimagnety“ mohou mít řadu praktických využití. Zároveň však představují nepříjemné ohrožení. Bezpečnostní rámy, založené na magnetickém odhalování kovů, by byly rázem k ničemu.
Izraelské národní muzeum spolu s vyhledávačem Google zveřejnilo na internetu prvních pět z několika set rukopisů, nalezených od 40. do 60. let minulého století v jeskyních u Mrtvého moře. Tzv. Svitky od Mrtvého moře jsou přibližně 2000 let staré a obsahují náboženské texty, včetně nejstarších známých pasáží z Bible. Na webu je možné texty prohledávat a zvětšovat. Připojen je také anglický překlad.
Při průzkumu Dolního náměstí v Olomouci našli archeologové základy gotické kaple sv. Markéty z počátku 15. století. Rádi by našli i její předchůdkyni, o jejíž existenci svědčí nepřímé důkazy v podobě úlomků ozdobného zdiva, typického pro dobu románskou. Pokud by se základy románského kostela opravdu našly, byl by to důkaz, že Olomouc má delší historii, než se až dosud předpokládalo.
Astronomové snížili svůj odhad počtu asteroidů, které obíhají kolem Slunce na drahách blízkých Zemi. Těch středních o průměru 100 – 1000 metrů bude kolem 19 a půl tisíce, z nichž je známo asi 5200. Na Zemi by mohly způsobit lokální katastrofu. Větších těles není ani tisíc, známo je jich 911. Srážka s nimi by byla nejspíš tragédií pro celou planetu. Nic podobného však podle astronomů v příštích staletích nehrozí.
Zdroj: ČTK
Vysíláno v Planetáriu č. 41/2011, 8. – 14. října.
Pravidelná rubrika Objevy a události se vysílá na začátku každého Planetária.
Archiv rubriky