Má Pluto svůj oceán?

15. říjen 2011

Největší audioportál na českém internetu

Pluto se svým velkým měsícem Charónem | Foto: ESO

Mýty, omyly a novinky astronomie (říjen)

Podle dvou kalifornských vědců by trpasličí planeta Pluto mohla pod ledovým povrchem skrývat oceán kapalné vody.

Badatelé z Kalifornské univerzity v Santa Cruz Guillaume Robuchon a Francis Nimmo říkají, že Pluto má sice na povrchu jen -230 °C, ale vnitřní teplo pod ledovou kůrou může podle nich takový oceán vytvářet. Podle jejich výpočtů závisí existence oceánu na dvou faktorech – na množství radioaktivního draslíku v kamenném jádru Pluta a na vrstvě ledu, která oceán pokrývá.
Měření hustoty naznačují, že asi 40 procent objemu Pluta zaujímá kamenné jádro. Pokud toto jádro obsahuje radioaktivní draslík-40 alespoň v počtu 75 atomů z miliardy přítomných částic, může jeho rozpad vytvářet dostatek tepla a tím i zdroj energie k tání části vrstvy ledu, tvořeného pravděpodobně směsí dusíku a vody.
Podle Williama McKinnoma z washingtonské univerzity v St.Louis by jádro Pluta mohlo obsahovat dokonce i více draslíku. Avšak pouhá přítomnost zdroje tepla nemusí stačit k dlouhodobému udržení oceánů. Teplo přicházející z Plutonova jádra způsobuje konvekci – proudění v okolním ledu. Bude-li však tato konvekce příliš rychlá, teplo unikne do kosmického prostoru ještě předtím, než stačí led natavit.

Viskozita ledu pak závisí na velikosti jednotlivých ledových částeček – čím budou menší, tím snadněji led poteče. Tuto charakteristiku samozřejmě nelze měřit na dálku ze Země, ale důkazy přítomnosti oceánu by mohl prozradit sám tvar Pluta. Jeho rotaci zpomaluje svou gravitací velký měsíc Charon. Rychle rotující těleso má obvykle na rovníku větší průměr; hodně ale záleží na struktuře nitra, na tom, jestli obsahuje kapalnou látku.
Článek o možném podpovrchovém oceánu Pluta publikovaný na webových stránkách New Scientist ještě připomíná, že toto tajemství by mohla poodhalit kosmická sonda NASA New Horizons. Jak víme, k Plutu se vydala v roce 2006 a při průletu kolem trpasličí planety v roce 2015 má pořídit detailní snímky jejího tvaru.

Kresba sondy New Horizons u cíle

Vysíláno v Planetáriu č. 42/2011, 15. - 21. října.

Rubrika Mýty, omyly a novinky astronomie se vysílá každé třetí Planetárium v měsíci.

Čtěte také:
Pluto slaví osmdesátiny - 1. část
Pluto slaví osmdesátiny - 2. část
Daleká cesta k Plutu

autor: Miroslav Zimmer