Mumie s rakovinou prostaty

27. říjen 2011
Monitor

Vědcům se podařilo objevit druhý nejstarší případ rakoviny prostaty. Byl jím Egypťan, který zemřel asi před 2 250 lety.

Rakovina prostaty sice postihuje měkké tkáně, ale pokud metastázuje do kostí, jsou její stopy patrné i po tisících let. Vůbec nejstarším známým pacientem se zhoubným nádorem prostaty je skythský král, jehož 2 700 let stará kostra byla objevena v Rusku. Druhý nejstarší případ teď objevili vědci, kteří zkoumali mumii jménem M1 ze sbírek Národního archeologického muzea v Lisabonu. Patří Egypťanovi z Ptolemaiovského období, který zemřel ve věku mezi 51 až 60 lety.

Výpočetní tomografie s vysokým rozlišením odhalila, že muž trpěl četnými metastázami. V kostech pánve, končetin a v páteři se nacházelo množství malých nádorů s vysokou hustotou tkáně. Právě do těchto částí těla typicky metastázují karcinomy prostaty, a protože vědci nenašli nic, co by této diagnóze odporovalo, považují případ za uzavřený. Není vyloučené, že nových objevů tohoto typu bude přibývat. Multidetektorová výpočetní tomografie (MDCT), která dokáže odhalit i nádory velké pouhých pár milimetrů, je k dispozici teprve od roku 2005. Je proto pravděpodobné, že při dřívějším zkoumání mumií a koster zůstalo mnohé neodhaleno.

Zdroj: International Journal of Paleopathology

autor: redakce ČRo Leonardo

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.