Slovenská Akademie věd - úkoly a úspěchy
Hlavní vědeckou institucí zaměřenou na rozvoj základního i aplikovaného výzkumu v široké oblasti přírodních, technických, humanitních a společenských věd je na Slovensku - podobně jako u nás - Slovenská Akademie věd, která byla zákonem ustavena v roce 1953.
Od té doby samozřejmě prošla řadou změn. Dnes má téměř 60 vědeckých ústavů, které se zaměřují na výzkum v oblasti věd o Zemi a vesmíru, na matematicko-fyzikální vědy a informatiku, technické vědy, lékařské, biologické a chemické vědy, na vědy zemědělské a veterinární, ale i na vědy o dějinách, o člověku a společnosti, kultuře a umění. Jana Olivová se zeptala místopředsedkyně Slovenské akademie věd pro výzkum, doktorky Evy Majkové, jaké jsou v současné době hlavní úkoly této vědecké instituce.
Nejposlouchanější
-
Aniela Jaffé: Vzpomínky, sny, myšlenky C. G. Junga. Výběr z memoárů švýcarského lékaře a psychiatra
-
George Orwell: 1984. Vize totalitní společnosti v dramatizaci slavného antiutopického románu
-
David Herbert Lawrence: Milenec lady Chatterleyové. Vášnivý příběh nerovné živočišné lásky
-
Bohumil Hrabal: Baron Prášil. Příběh ze sbírky Perlička na dně čte Petr Nárožný
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.