Barry Flanagan: Rané práce 1965 – 1982
Londýnská galerie Tate Britain připravila velkou retrospektivní výstavu věnovanou dílu velšského sochaře Barryho Flanagana.
James Barry Flanagan, jak znělo celé jeho jméno, se narodil v severním Walesu 11. ledna 1941, takže expozice byla připravena k jeho nedožitým sedmdesátinám. Výtvarné umění studoval v letech 1964 až 1966, podobně jako jeho známější současníci Gilbert and George, na St Martin´s School of Art. Poprvé samostatně vystavoval již v roce 1966 v londýnské Rowan Gallery. V roce 1982 zastupoval Británii na Benátském bienále. O devět let později byl zvolen do Královské akademie a ve stejném roce, tedy 1991, získal Řád Britského impéria. Zemřel 31. srpna 2009. Jeho tvorba se dá označit za environmetální. A také za minimalistickou. Pracoval především s měkkými materiály jako písek, hlína...
Na výstavě kromě skulptur najdeme zejména několik desítek jeho kreseb, většina z nich je nazvána jen zkratkou data, kdy vznikly. Tedy například feb´73, čili únor roku 1973. A představeno je samozřejmě jeho asi nejslavnější dílo – Skákající zajíc, který byl součástí jeho expozice nazvané Documenta 7, kterou představil na Benátském bienále.

Výstava Barry Flanagan: Rané práce 1965–1982 potrvá v galerii Tate Britain do 2. ledna 2012.
Tate Britain Millbank London SW1P 4RG
Tate Britain je zdarma přístupná denně od 10.00 do 18.00, první pátek v měsíci až do 22.00. Galerie je uzavřena jen o Vánocích.
Nejbližší stanice metra:
Pimlico (Victoria Line)
Informace: www.tate.org.uk/britain/
Nejposlouchanější
-
Bohumil Hrabal: Baron Prášil. Příběh ze sbírky Perlička na dně čte Petr Nárožný
-
David Herbert Lawrence: Milenec lady Chatterleyové. Vášnivý příběh nerovné živočišné lásky
-
George Orwell: 1984. Vize totalitní společnosti v dramatizaci slavného antiutopického románu
-
Ladislav Smoček: Bludiště. Pokus o interview před vchodem
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.