Vladimír Morávek

Rozhovor s režisérem a uměleckým šéfem divadla Husa na provázku Vladimírem Morávkem o tom, kdy poprvé navázali vztah s dramatikem Václavem Havlem, co na něm obdivovali i jak se souboru divadla hrálo před Václavem Havlem v hledišti
V úterý se moderátorka Lucie Výborná spojila po lince do Brna s Vladimírem Morávkem, režisérem a uměleckým šéfem divadla Husa na provázku, který ve vysílání zavzpomínal na Václava Havla a jeho uměleckou činnost.
„Naposled jsme si s Václavem Havlem telefonovali. Měl přijet do Brna, ale necítil se dobře, a tak nás všechny alespoň po telefonu pozdravil,“ vzpomíná Vladimír Morávek s tím, že Václav Havel tehdy nemluvil o sobě, ale především o situaci divadla Husa na provázku. „Byli jsme pyšní, že se nás zastal. I díky němu se situace divadla zlepšila,“ domnívá se.
„Po promítání Odcházení jsme si opět telefonovali. Vyprávěl jsem mu, jak některé herečky při sledování filmu doslova chrochtaly. A Václav Havel byl šťastný jako malý kluk,“ pokračuje ve vyprávění posledních vzpomínek Vladimír Morávek. „Domluvili jsme se, že se brzy uvidíme,“ dodává.
Někteří považují Odcházení za poslední hru, kterou Václav Havel napsal. Jeho posledním dílem je však aktovka Pět tet. „Hlavní postavou je sám Václav Havel, disident, kterého pustili z vězení,“ popisuje Vladimír Morávek. „Hra je o české duši, která by chtěla k nebesům, ale nějak se jí to nedaří. Všichni chceme být lepší, smeknout, mlčet, obejmout se. Takové okamžiky nezažíváme příliš často,“ myslí si.
Divadlo Husa na provázku bude během třídenního státního smutku hrát inscenace Václava Havla. Co Vladimíra Morávka na těchto hrách fascinuje? Jaká je podle něj duše Čecha 21. století? Proč má málokdo odvahu mluvit o etice? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.
Záznam celého rozhovoru s Vladimírem Morávkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Obří show, pečený býk a klobouky s logem ministerstva. Fico slavil na Děvíně za 19 milionů
-
Český bezpečnostní analytik zveřejnil nenávistné příspěvky. Židovská obec zvažuje trestní oznámení
-
Rektor Univerzity obrany: Proti balistickým raketám je Česko bezmocné. Věřím, že do 10 let se to změní
-
Můj parťák mi sám napsal, že se mnou chce hrát, směje se Siniaková před semifinále Wimbledonu