Alenka v kraji divů - výstava v Galerii Tate Liverpool
Galerie Tate Liverpool připravila velmi zajímavou výstavu nazvanou Alenka v kraji divů.
Představuje svým návštěvníkům pohádkový, fantaskní svět oxfordského matematika Charlese Lutwidge Dodgsona, známějšího pod pseudonymem Lewis Caroll.
Vznik pohádkové Alenky
První část výstavy představuje, jak pohádková Alenka vznikala. Právě příští rok uplyne 150 let od doby, kdy Lewis Caroll vzal na výlet na loďce tři dcerky svého kolegy z koleje Christ Church, řečtináře Liddella. Tři holčičky se jmenovaly Lorina, Edita a Alice, neboli Alenka, která nedala Lewisi Carollu pokoj a trvala na tom, aby jí vyprávěl pohádku. Při odpočinku na louce ji začal vyprávět příběh o Alence, která se králičí dírou dostala do kraje divů a prožila tam neuvěřitelná dobrodružství. Příběh si ještě hned večer po návratu do Oxfordu Lewis Caroll zapsal a později rozšířil o další dobrodružství. Právě rukopis, který spisovatel doplnil svými vlastními kresbičkami a který daroval v roce 1864 Alence k Vánocům, je v vystaven v úvodu expozice.
Carollovy fotografie
Dále tu můžeme obdivovat Carollovy fotografie, protože byl také vynikajícím fotografem, možná nejlepším fotografem dětí ve své době. Jsou tu rovněž různé osobní předměty, další Carollovy kresbičky, dokumenty o prvních divadelních adaptacích Alenky v kraji divů a také v neposlední řadě původní ilustrace, které pro první vydání v roce 1865 vytvořil sir John Tenniel.
Výtvarné ztvárnění Alenčiných dobrodružství
Druhá část výstavy se věnuje uměleckému, výtvarnému ztvárnění Alenčiných dobrodružství. Alenka se stala zády po prvním vydání velkou inspirací pro několik generací výtvarníků, od prerafaelistů Danteho Gabriela Rossettiho a Johna Everetta Millaise, přes surrealisty až po představitele pop-artu a psychedelického umění. V této části jsou vystaveny třeba práce Maxe Ernsta či Reného Magritta a především Salvadora Dalího. Ten se Alenčiným tématem zabýval již od poloviny třicátých let minulého století, ale až v roce 1969 vytvořil sérii 12 ilustrací k Alence v kraji divů, tedy ke každé kapitole jeden obrázek od Dolů králičí dírou až po poslední kapitolu Alenčino svědectví. Jsou tu také díla britských surrealistů, kteří o sobě někdy říkali, že jsou Alenčinými dětmi, k nim patřili například Paul Nash či Roland Penrose. Ale jsou tu i práce současných umělců, například švýcarské fotografky Annelies Štrby.
Alenčina dobrodružství v divadle, baletu a v hudbě
Kurátoři výstavy Christoph Benjamin Schulz a Gavin Delahunty nezapomněli ani na „mimovýtvarná“ ztvárnění Alenčiných dobrodružství na divadelních scénách, v baletu, v hudbě a samozřejmě také ve filmu. Proto nemohli opomenout film Jana Švankmajera Něco z Alenky, který byl navíc v rámci doprovodného programu v listopadu promítnut.
Výstava Alenka v kraji divů potrvá v galerii Tate Liverpool do 29. ledna 2012.
Tate Liverpool Albert Dock Liverpool L3 4BB
Galerie Tate Liverpool je od června do srpna otevřena zdarma denně od 10.00 do 17.50; od září do května denně kromě pondělí rovněž od 10.00 do 17.50. Během srpna je vždy od čtvrtka do soboty otevřeno až do 21.00. Galerie je uzavřena o Vánocích.
Informace: www.tate.org.uk/liverpool/information/
Nejposlouchanější
-
August Strindberg: Slečna Julie. Vlasáková, Trojan a Dyková v příběhu podivné lásky
-
Toni Morrisonová: Nejmodřejší oči. Emocionálně devastující román o krutosti kultu krásy i rasismu
-
David Herbert Lawrence: Milenec lady Chatterleyové. Vášnivý příběh nerovné živočišné lásky
-
Hrdinové mají strach aneb Nehoda. Poslechněte si komedii Jaroslava Dietla!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.