Hlavní jsou ideje, důležité je štěstí, řekl Plusu jeden ze světově nejcitovanějších českých vědců

Se dvěma nejcitovanějšími světovými vědci Petrem Pyškem z Botanického ústavu AV ČR a Pavlem Hobzou z Ústavu organické chemie a biochemie jsme v Ranním Plusu mluvili o české vědě. Moderuje Michael Rozsypal.
Dva čeští badatelé se dostali mezi 1 % letos nejcitovanějších vědců světa. Chemika Pavla Hobzu a biologa Petra Pyška zařadila do skupiny 3215 nevlivnějších vědců agentura Thomson Reuters, která provozuje databázi Web of Science.
„Hlavní ve vědě jsou ideje. A citační index odráží to, jak je idea nová,“ říká Pavel Hobza, kvantový chemik z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.
„Měření citovanosti je jen jedním z ukazatelů kvality vědecké práce," dodává Petr Pyšek.
Podle něj jsou výsledkem této „hry" čísla, která lze porovnávat. „Systém funguje desítky let a ovlivňuje vědu."
Pyšek přiznává, že jako většina kolegů svádí boj s tím, aby si na psaní a publikování našel čas mezi administrativní, ediční, konzultační a další činností.

Pavel Hobza oceňuje metodu agentury Thomson Reuters, která rozdělila vědu na 21 oborů a citace srovnává v rámci oboru. „Je to spravedlivé.“
Tajemství úspěchu ve vědě podle něj závisí na více okolnostech. „Důležitým faktorem je štěstí,“ tvrdí chemik.
„Není snadné mít stále nové ideje. Ve vědě se to podaří jednou dvakrát za život,“ shrnul Pavel Hobza známý ve světě jako objevitel nepravé vodíkové vazby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.