Spor o symbol Indie skončil. Tádž Mahal není hinduistickým chrámem, rozhodla komise
Tádž Mahal není a nikdy nebyl hinduistickým chrámem. K tomuto závěru došla odborná komise sestavená indickou vládou. Bizarní spor o architektonický symbol Indie se vleče dlouhé roky. A není vyloučeno, že rozhodnutím indické vlády se vášně kolem Tádž Mahalu neuklidní.
Indická televize oznámila dlouho očekávaný verdikt: „Vláda nenašla žádný důkaz, že by Tádž Mahal byl hinduistický chrám. Je to odpověď na soudní žalobu, která požaduje, aby byla památka prohlášena hinduistickým svatostánkem, kde budou moci své bohoslužby provádět výhradně hinduisté."
S tímto požadavkem se na soud obrátila skupina právníků z indického města Agra. Tvrdí, že Tádž Mahal je hinduistický chrám a muslimům do něj musí být zakázán vstup.
Indický ministr kultury Maheš Šarma ale požadavky extremistů zamítl. Tádž Mahal totiž postavil v polovině 17. století indický vládce Šáhdžáhán jako hrobku pro svoji předčasně zesnulou manželku.
Podle Digvidžaje Tivárího z radikální organizace VHP je ale název Tádž Mahal jen pokroucenou verzí sanskrtského jména Tédžomahálaj, což znamená Šivův chrám.
Hinduističtí nacionalisté se nechtějí smířit s tím, že přinejmenším z architektonického hlediska má Indie velmi cenné dědictví z dob muslimských vládců. A to především z dynastie mogulů, z níž pocházel i Šáhdžahán, stavitel Tádž Mahalu.