Ecce Homo - Jan Werich
Dnes by se dožil rovné stovky Jan Werich, herec a spisovatel, ale taky dramatik a scénárista, kterého není třeba představovat. Vlastně je dost těžké říci o něm něco, co ještě nebylo vyřčeno, napsáno nebo dokonce rovnou vytesáno. Působí to trochu jako svatokrádež, copak můžete jen tak nezávazně kecat (a přitom do sdělovacího prostředku) o národním symbolu. A Jan Werich se národním symbolem stal, asi jako český chmel nebo pražská šunka, je naším chráněným vzorem a exportním artiklem. Nikdo se ho neptal, jestli tím symbolem chce být a on by asi nechtěl, zvláště když by mu došlo, že jej takto nacpali do stejné kategorie spolu se Švejkem. Tedy, ne že bych měl něco proti Švejkovi, ale vším se holt prošvejkovat nedá, třeba celým životem. Občas je zapotřebí i té moudrosti, která není načtená nebo vyšpekulovaná, ale jen a jen člověčí. "Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec."
Jan Werich se jako herec zprofesionalizoval velmi brzy. Na počátku roku 1927 uvedli s Jiřím Voskovcem Vest pocket revue a na konci toho roku už byli stálou profesionální scénou. Že byl skutečným hercem, i když bez školení, dokázal v letech 1927-29, kdy hrál v Osvobozeném divadle i v experimentálních inscenacích Jindřicha Honzla, z nichž jeho výkon v titulní roli Jarryho grotesky Král Ubu byl kritikou vysoce hodnocen. Werich se inspiroval hodně herectvím amerických filmových komiků, což je nepochybné v jeho rolích ve filmech z let třicátých, jež byly adaptacemi úspěšných her Osvobozeného divadla: Pudr a benzin, Peníze nebo život, Hej rup!, Svět patří nám. Jen jednou před válkou hrál Werich ve filmu sám, a to tuláka a trestance ve filmu U nás v Kocourkově. Tehdy opět dokázal, že hrát dovede a umí stvořit postavu lidských rysů, nikoliv karikaturu, jak mu bylo někdy vyčítáno. Výrazně to potvrdil svými poválečnými filmovými a televizními rolemi, i když by se téměř daly spočítat na prstech obou rukou. Mezi nimi vyniká dvojrole kouzelníka a kastelána ve filmu Vojtěcha Jasného Až přijde kocour. A naše tak oblíbené televizní inscenace Medvěd, Kočár nejsvětější svátosti, Uspořená libra, Král a žena. A určitě neopomenutelná dvojrole ve filmu Císařův pekař a Pekařův císař. A pohádka Byl jednou jeden král, kde se Werich výjimečně sešel s Vlastou Burianem, jehož si do role úředníka Atakdále vytrucoval na tehdejších mocipánech. A mohli bychom pokračovat, co prst, to zážitek. Já si dokonce pamatuji jakýsi černobílý Silvestr, přesněji na Silvestra vysílaný sestřih ze staršího Silvestra a tam také Jan Werich zazářil.
Širokou a košatou (i fyzicky) osobnost Jana Wericha nelze v dějinách našeho divadla a filmu přehlédnout, ale stejně tak patří dětem, pro něž (a nejen pro ně) napsal pohádkovou knížku Fimfárum, a trempům, kteří si budou zpívat jeho a Voskovcovy a Ježkovy písničky a vůbec všem, kdo jsou ochotni za pomoci humoru podstoupit onen nekonečný boj s blbostí, v němž není možno vyhrát, ale v němž neradno ustat. Ale pozor na zmýlenou; ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to se nevyvraždit. Proto se nikdy nesměji nejlépe. Bojím se, že by to mohlo být naposled. Hezký den!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Sněmovní obstrukce: přibývá projevů mimo body i nočních jednání. Nejvíc mluví Babiš s Okamurou
-
Ustojí Evropa ‚brutální‘ půlrok? Odpověď na Trumpa by měla být chirurgicky přesná, tvrdí expert
-
Voličské překryvy: ANO má k sobě natěsno přivázáné ostatní opoziční strany a může je luxovat
-
Konec Muska v čele úřadu pro efektivitu. Zanechává chaos, angažovat se bude i dál, říká amerikanista