Křehký závin s jablky a ořechy ze Skoronic u Kyjova
Recept od naší posluchačky Marie Žůrkové.
K výrobě těsta budeme potřebovat:
300 g hladké mouky
70 g moučkového cukru
na špičku kulatého nože prášek do pečiva
šťáva a kůra z poloviny citronu nebo 2 lžíce bílého vína
150 g másla (tuku)
3 lžíce mléka
2 žloutky
Pro náplň:
500 g jablek
100 g cukru
skořice
40 g rozinek
40 g strouhanky
necelý gram másla
1 bílek
20 g sekaných ořechů
vanilka nebo vanilkový cukr
20 g mouky
Příprava:
1. Mouku, cukr, prášek do pečiva a strouhanou citronovou kůru dáme na vál.
2. Přidáme nasekané máslo, v mléce rozšleháme žloutek, přidáme citronovou šťávu nebo víno a vlijeme do důlku, který uděláme v mouce.
3. Vypracujeme těsto a dáme ho na 10 minut do chladničky.
4. Těsto rozdělíme na dvě části. Na pomoučeném vále z nich vyválíme dva tenké obdélníky.
5. První z nich přeneseme pomocí válečku na suchý plech. Těsto na plechu posypeme strouhankou opraženou na másle, poklademe oloupanými a na plátky nakrájenými jablky, posypeme cukrem, skořicí nebo vanilkovým cukrem a rozinkami.
6. Těsto s náplní přikryjeme druhým dílem, přeneseme ho opět pomocí válečku. Okraje pevně přitlačíme ke spodnímu plátu.
7. Závin potřeme rozšlehaným bílkem nebo celým vejcem a dáme do trouby vyhřáté na 180 stupňů. Pečeme dorůžova.
8. Ještě teplý závin přikryjeme utěrkou. Po vychladnutí pocukrujeme.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.