O posledních letech básníka Ivana Blatného
Když je konec tak všechno končí, napsal teprve sedmiletý Ivan Blatný v závěru své první dochované básně. Ovšem když téměř sedmdesátiletý psal své poslední verše, už možná tušil, že ten konec asi nebude tak absolutní.
Poslední léta Blatného života, strávaná v místech pro většinu takzvaných normálních lidí přinejmenších depresivních, byla pro Blatného paradoxně snad nějšťastnější.
V anglických ústavech a chráněných penzionech o něj bylo existenčně postaráno, každodenní psaní veršů se dokonce stalo jeho oficiální pracovní terapií, po mnoha letech vydal dvě zcela nové (a zcela odlišné) básnické sbírky, začali se o něj zajímat čtenáři i novináři. A hlavně: pod svá ochranitelská křídla jej přijal jeho strážný anděl, anglická zdravotnice se silnou vazbou na Brno Frances Meachemová.
Třetí řada rozhlasové adaptace románu Martina Reinera Básník nabídne v jedenácti pokračováních vše, co z tohoto dokumentárního románu učinilo nejúspěšnější českou knihu loňského roku: zasvěcený vhled do dosud skrytého života mimořádného umělce, spoustu dobových zajímavostí i nenápadný, skoro anglický humor.
V Zelném rynku uslyšíte od začátku září do poloviny listopadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.