Projděte se s námi žalozpěvnou krajinou Vysočiny

12. leden 2016

Největší audioportál na českém internetu

V Tasově s Jiřím Nohelem | Foto: Petr Veselý

Vysočinou s Jiřím Nohelem a kapelou Žalozpěv.

„Vysočina je žalozpěvná krajina, jakoby zakrytá tajemnou mlhou,“ říká kapelník folkové skupiny Žalozpěv a hajný z velkobítešského polesí Jiří Nohel. Kapela vydala novou desku Šlépěje nejbližší, a tak jsme se s lesníkem-básníkem vydali po stopách jeho vysočinské inspirace.

Autor písní, zpěvák a kytarista Jiří Nohel sídlí v hájence Divišovka za Velkou Bíteší a dobře zná celý kraj. Ve svém polesí má za úkol přepracovat nemocné smrkové monokultury ve zdravé smíšené lesy, což považuje za krásnou a smysluplnou práci. Zamiloval si však nejen přírodu, ale i básníky Vysočiny. Jejich osudy a tvorba jsou jeho inspirací. Stal se tak nejen lesníkem, ale i poutníkem v kraji Anny Pammrové, Otokara Březiny, Jakuba Demla, Bohuslava Reynka, Jana Zahradníčka a dalších básníků a myslitelů.

Hájenka Divišovka za Velkou Bíteší. Alena Blažejovská s Jiřím Nohelem.

Šlépěje nejbližší jsou už šestou deskou, kterou kapela Žalozpěv vydala. Vedle Jiřího Nohela na ní hrají a zpívají Markéta Štouračová, Aleš Tomek, Petr Novotný a Vojtěch Herka. Jde o živé nahrávky z kostela Nejsvětějšího jména Panny Marie v Březí, natočené v říjnu 2015. V bookletu spatříte plastiky Jany Mikyskové a můžete si přečíst text Evy Kočí Valové, která píše: „…bez žalozpěvu nemůže být nalezena óda na radost!“

Redaktorka Alena Blažejovská se s kapelou Žalozpěv a lyrickým hajným Jiřím Nohelem setkala v Tišnově na jednom z podvečerů pořádaných Společností Anny Pammrové. Zaujalo ji zvláštní propojení lyrického hajného a „ženy s duší lesa“, jak bývá spisovatelka a filozofka Anna Pammrová nazývána.

Kapela Žalozpěv vznikla na podzim 2009 v Níhově, malé vísce v podhůří Českomoravské vrchoviny. A z Níhova, ležícím mezi Velkou Bíteší a Tišnovem, už je to jen krok do Žďárce, poblíž něhož na lesní samotě Pammrová 45 let žila.

Zde vydechl naposled básník Jan Zahradníček.

Naše rozhlasová reportáž vás povede touto mystickou krajinou. Cestu jsme zahájili v Tasově, u hrobu Jakuba Demla. Zahleděli jsme se do vod řeky Oslavy a odtud jsme přejeli do Uhřínova, ke hrobu Jana Zahradníčka. A zastavili jsme se i v ohnisku tohoto putování, odkud Jiří Nohel na své cesty vyráží – před hájenkou Divišovka. Postáli jsme před kostelem svatého Klimenta v Jasenici a projeli jsme i Žďárcem. Zveme vás ke spoluúčasti…

Vysočinou s Jiřím Nohelem