Luhačovice se mohou chlubit už čtrnácti léčebnými prameny

1. leden 2014

Oblíbené lázeňské město Luhačovice má léčebnou tradici starší něž tři sta let. Charakteristické rysy mu vtiskl slovenský architekt Dušan Jurkovič svou lidovou architekturou Valašska. Tamní lázeňská léčba je založena především na využití přírodních léčivých pramenů a přírodním klimatu v kombinaci s moderními léčebnými a rehabilitačními metodami.

V současné době je v Luhačovicích čtrnáct léčebných pramenů. "Samozřejmě, že některé z nich jsou známější a slouží k přímé léčbě, takže s nimi pracujeme jak ve formě pitné léčby, tak podáváním inhalací nebo uhličitých koupelí," popisuje vedoucí balneoprovozu Marie Kolaříková.

Nejznámějším pramenem je v Luhačovicích pramen Vincentka, což je jeden z vůbec prvně zachycených a upravených pramenů. "Pokud bych měla nastínit jejich chemický rozbor, tak jsou to hydro - uhličitano - chlorido - sodné jodové kyselky, které mají dva účinky. Za prvé dokáží rozpouštět hleny, jak tedy v dýchacích cestách, tak i v zažívacím traktu a ten druhý účinek je neutralizační," uvádí Marie Kolaříková.

Minerální vody, které se nacházejí v lázeňském městečku Luhačovice, nejsou vodami stolními. "To znamená, že je nelze pít bez ladu a skladu v množství, které si ten člověk určí sám. Pokud je voda léčivá, musí být nějakým způsobem dozovaná a ordinovaná. Ideální dávka pro naše klienty se jeví jako dvakrát denně po těch dvou stech padesáti mililitrech," dodává vedoucí balneoprovozu Marie Kolaříková.

autor: Helena Simerská