FOTO: Zaniklé zahrady pod Pernštejnem se začnou objevovat už za rok

Největší audioportál na českém internetu

Hrad Pernštejn | Foto: Tereza Kadrnožková

Hrad Pernštejn dostane mimořádnou dotaci 120 milionů korun na obnovu zahrad. Smlouvu už podepsal ministr kultury i zástupci Národního památkového ústavu.

Stodvacetimilionová dotace pro hrad Pernštejn už není pouhým příslibem. Po podpisu smlouvy mezi správci hradu a Ministerstvem kultury mohou práce na obnově téměř zaniklé zahrady na úbočí kopce pod hradem začít.

Minulý týden se u podpisu smlouvy přímo na hradě Pernštejn sešli zástupci Národního památkového ústavu s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

„Tímto by měla být návštěvníkům zde na Pernštejně, na hradě, který je vnímán jako jeden z nejpohádkovějších hradů, otevřena další rovina prezentace, a to formou barokní zahrady. Ta barokní zahrada je unikátní, protože je ve svahu, je pod hradem, a tím je i výjimečná,“ vysvětlila Naděžda Goryczková, ředitelka Národního památkového ústavu.

Satelitní pohled na vrchnostenskou zahradu

Právě příkrost zahrady, o které mluví ředitelka památkového ústavu, výrazně ovlivňuje výši nákladů. Je potřeba upravit terén po sesunech půdy a vykácet staré a nebezpečné stromy. Ze stovek vzrostlých listnáčů zůstane asi dvacítka, místo nich nechá správa hradu vysázet hrušně a broskvoně, které v zahradě rostly kolem roku 1805. Kastelán Pernštejna Jakub Zdeněk Škrabal se těší, že zahradě vrátí francouzský i orientální ráz.

Většina stromů z úbočí kopce zmizí

„Takový pravidelný do krajiny řezaný barokní reliéf osy nad jezírkem. Od něj se rozvíjí typické francouzské zahrady s rastrem cestiček. Za živým plotem pak vstoupíte do úplně jiného světa romantické čínské zahrady s jezírky, rameny a čínským pavilonem,“ popisuje budoucí vzhled zahrady kastelán.

Kde co je v zarostlé zahradě

Původní podobu vodních prvků pomohli odkrýt archeologové. Opravy by se měl dočkat nejen pavilon, ale také turecké lázně nebo poustevna. Vstup do zahrad by měl být od silnice v údolí a nový prohlídkový okruh tak bude přístupný i pro vozíčkáře. To při podpisu smlouvy ocenil premiér Bohuslav Sobotka.

Kruhový bazén ve svažitém terénu

„Je strašně dobře, že ten nový okruh bude přístupný i pro imobilní návštěvníky. Když máte pohybová omezení, jste třeba na vozíčku, tak nemáte možnost si třeba prohlédnout hrad, ale budete mít možnost si prohlédnout nové vrchnostenské zahrady,“ konstatoval premiér.

Logo

Letos památkáři dokončí projekt a najdou stavební firmu. První práce v zahradě by měly začít příští rok na jaře a hotovo by mělo být do konce roku 2020. Pak by chtěla správa hradu ještě najít peníze na opravu historických skleníků.

autor: Tereza Kadrnožková