Na Moravské náměstí se vrací Německý dům. Jen dočasně
V centru Brna roste u příležitosti festivalu Meeting Brno připomínka Německého domu.
Na Moravském náměstí v Brně roste lešení, které má připomínat obrysy Německého domu. Jde o součást festivalu Meeting Brno, který se v druhé polovině května zaměří na historii Brna. Jeho součástí je například Pouť smíření nebo setkání s potomky brněnských továrníků.
Moravské náměstí má být centrem festivalu a objeví se tam například připomínka středověkého opevnění. Konstrukce zůstane v centru města do konce prázdnin. Jeden z organizátorů Petr Kalousek připomíná, že v instalaci se prolnou i další období.
„I století devatenácté, kdy na místě stával Německý dům, který byl kulturním centrem města Brna. Potom připomínáme také etapu poválečnou, kdy byli na náměstí pohřbíváni Rudoarmějci a potom tak éru normalizační, kdy mimo jiné vzniklo sousoší Komunisté a ta fontána, kterou máme dodnes,“ uvedl Kalousek.
Německý dům vznikl jako sídlo německých spolků v roce 1891, ale snahy o jeho vznik se datují do roku 1869 jako reakce na vznik českého Besedního domu. V úsilí uspěl až brněnský továrník Friedrich Wannieck, který se o projekt začal zajímat v roce 1882. Slavnostní otevření Německého domu se odehrálo v květnu 1891.
Impozantní stavba ale neměla dlouhé trvání. Na konci druhé světové války se v době bojů o Brno stal baštou německých vojáků, poškodilo jej i letecké bombardování města. V srpnu 1945 byl odstřelen.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Máme obří technologický dluh. Potrvá roky, než to vyřešíme, říká ke kyberútokům etický hacker Haller
-
‚O spalovací motory není zájem.‘ Volkswagen zavírá továrnu v Číně, kde vyrábí i Škoda
-
SOCDEM se shodl se Stačilo! na prioritách programu. ‚Nezahrnují odchod z NATO ani EU,‘ říká Zaorálek
-
Šestihodinový výslech, hrozba vězením a vyhoštění. Český klarinetista měl problémy při cestě do USA