Sprchy, klimatizace i rybí nanuky. Jak se chladí zvířata v zoo

Největší audioportál na českém internetu

Reportérka Vlasta Gajdošíková a tapířice Neny. | Foto: Vlasta Gajdošíková, Český rozhlas

Jak se chladí zvířata v brněnské zoo.

Jak se v horkém počasí chladí zvířata v zoologické zahradě? Kdo teplo miluje a kdo ho naopak nemá rád? Odpovědi jsme získali v brněnské zoo.

Hodně pít a moc nechodit na slunce - taková doporučení platí v horku nejen pro lidi, ale řídí se jimi i zvířata v brněnské zoo.

Pokud nechtějí být venku, chovatelé je nechávají v chladnějších pavilonech. Kdo má rád vodu, koupe se v bazénku nebo se nechává sprchovat. Nový pár lvů si ve své vnitřní ubikaci dokonce užívá klimatizaci. Lední medvědi využívají výrobník ledových kostek a k obědu dostávají rybí nanuky.

„Tapírům pustíme jenom trošku zavlažování, aby se tam zvlhčil vzduch. Samice Neny tíkm zavlažováním ráda probíhá,“ konstatuje chovatel Michal Balcar. Když je zvlášť velké horko, dopřává si tapířice sprchu i dvakrát denně.

Tapířice si vychutnává spršku.

U opičích klecí je nebývalý klid. Je zřejmé, že se jejich obyvatelům v horku nechce vyvíjet zbytečnou aktivitu. „Velké horko neprospívá nejenom nám lidem, ale i našim svěřencům. Naši opičí nebo lemuří svěřenci podobně jako ostatní zvířata mají možnost se během největších veder schovat ve vnitřních prostorách. Ty nejsou vždy přístupné návštěvníkům, proto ne vždy jsou v poledním horku zvířata k vidění v expozicích,“ vysvětluje kurátorka chovu Dorota Gremlicová.

Velbloudi odpočívají ve stínu.

U všech zvířat chovatele pravidelně kontrolují přístup k dostatečnému množství čerstvé vody a častěji jim ji vyměňují.

„U některých druhů zamrazujeme potraviny jako u ledních medvědů nebo lachtanů. A některá zvířata dostávají spršku, aby se ochladili například papoušci,“ vyjmenovává Gremlicová.

Na vypuštění do nového výběhu teď čeká i párek lvů, kteří jsou ale zatím schovaní ve veřejnosti nepřístupných kotcích. O jejich pohodlí ale není třeba se bát. „V našem novém lvinci je instalovaná klimatizace, takže naši lvi obzvlášť nevyhledávají pobyt ve venkovním odstavném výběhu a užívají si chládek vevnitř,“ dodává kurátorka chovu.

Co se týká reakce na horko, platí u zvířat to samé, co u lidí – ti v horší kondici, tedy velmi mladí nebo naopak staří, jej snášejí hůře. „Třeba našim Alpakám vůbec nedělá dobře, když se houpe tlak a zároveň s tím se mění teplota. Můžou se zadýchávat, jde vidět, že jsou unavenější, ztrácí chuť k jídlu. To je první příznak toho, že je opravdu vedro, že nám zvířata nechtějí žrát, stejně jako nám lidem se nechce jíst, protože jim je takové horko, že prostě nemají chuť,“ vysvětluje Dorota Gremlicová.

Medvědi bazén opouštějí jen velmi zřídka.

Například lední medvědi tráví hodně času v bazénu. A navíc mají ve výběhu další specialitu. „Mají tam ledovač, ze kterého každou chvilku vypadne kostka ledu, takže se pod ním tvoří taková hromádka. Medvědi ji hrozně rádi využívají, vždycky si do ledu lehnou, válí se, prohrabávají, v tomhle vedru je to pro ně skvělé,“ popisuje chovatel Milan Šebesta.

Kam schovat se mají i návštěvníci, kteří by snad návštěvě zoo dali přednost před koupáním v nedaleké přehradě. Mniší hora se svými vzrostlými stromy nabízí řadu stinných míst.

autor: gaj