Dušan Hanák: „Co je lidské, to mě zajímá“
Rozhovor se slovenským režisérem o lidech na okraji, meziprostoru dokumentárního a hraného filmu, fotce, iracionalitě i Ivě Bittové.
Čajovnu s Dušanem Hanákem poslouchejte ve čtvrtek 12. prosince od 19:00!
Slovenský režisér Dušan Hanák natočil od konce šedesátých let řadu důležitých filmů. Většina z nich se blíží pomezí dokumentu a fikce z jedné či druhé strany. Debutoval po řadě krátkometrážních filmů v roce 1969. I za normalizace si dokázal zachovat lidskou a filmařskou tvář a navzdory opětovnému zakazování svých filmů se stal klíčovou osobou slovenského filmu druhé poloviny 20. století. „Pro mě byl cennější film v trezoru, když říkal pravdu, kterou mnozí říkat nemohli nebo nechtěli. Já jsem to pokládal za svou povinnost,“ říká k tomu dnes Dušan Hanák. Mezi jeho nejznámější filmy patří 322, Obrazy starého sveta, Tichá radosť, Ja milujem, ty miluješ, Papierové hlavy a další.
Dušan Hanák už od poloviny devadesátých let filmy netočí, ale jako pedagog silně ovlivnil mladou generaci současných slovenských filmařů. V Čajovně byly ke slyšení například Iveta Grófová (Až do města Aš) nebo Mira Fornayová (Můj pes Killer). Poslechněte si velký rozhovor s Dušanem Hanákem, který vznikl na letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Doplnili jsme ho také o hudbu autorů, které lze slyšet v soundtracku Obrazů starého sveta, což jsou Georg Friedrich Händel, Václav Hálek a Jozef Malovec. A uslyšíte také doplňující rozhovor s filmovým historikem Lubošem Ptáčkem.

Obrazy starého světa – ukázka:
Film 322 – ukázka:
Nejposlouchanější
-
Eli Beneš: Nepatrná ztráta osamělosti. Oceňovaný debut současného českého spisovatele
-
Deník zloděje. Autobiografický příběh padlého anděla Jeana Geneta
-
Peter Karvaš: Sedm svědků. Detektivka ve hvězdném obsazení otevírá otázky po občanské odpovědnosti
-
Molière: Misantrop. Komedie o tom, jak je těžké mít rád lidi
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.