Nechceme, aby si někdo naše věci kupoval z lítosti, říká jedna ze zakladatelek Metráže, návrhářka Lucie Kutálková
„Chceme mít dobrý produkt, který si budou lidi chtít pořídit a budou ho chtít nosit,“ dodává. Ví, o čem mluví. Do Metráže, designového projektu se sociálním přesahem, přinesla know-how ze své oděvní značky Leeda.
Princip Metráže je jednoduchý – Lucie Kutálková z Leedy nebo aktuálně třeba návrhářka Jana Mikešová navrhnou design doplňků nebo triček a ženy ohrožené chudobou se podílejí na jejich výrobě. Když chtějí, mohou se zapojit i do kreativní práce, zároveň se učí, jak se zboží prezentuje, samy se účastní i prodejů.
Metráž slavila velký úspěch na loňském Designsupermarketu a na ten letošní se taky chystá. „Nefungujeme jako chráněná dílna, neplatíme od hodiny. Holky dostanou zaplaceno, až když se kus, který vyráběly, prodá. To je motivuje a zároveň je to napínavé, že nikdy dopředu nevíte, jak uspějete,“ dodává Lucie.
Některé kusy z aktuální kolekce, o které v Čajovně také uslyšíte, nafotil pro Metráž Václav Jirásek.

Metráž založila před dvěma lety spolu s dramaterapeutkou Kateřinou Jungovou, aktuální tým doplňuje ještě Kristýna Ciprová. Společně vedou workshopy, na kterých se produkty Metráže vyrábějí, a dělí mezi sebe další úkoly, jako shánění peněz nebo organizace běhu dílny. Pravidelně se scházejí i s koučkou a terapeutkou, která pomáhá zaměstnankyním Metráže řešit jejich problémy a rozvíjet se.
Poslechněte si Čajovnu, ve které Metráž přestavují Lucie a Kateřina a o své práci i aktuální životní situaci mluví Ivana a Jinka.
Nejposlouchanější
-
Japonsko je země průměrů, odchýlení vede k šikaně, říká japanolog Jan Sýkora
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.