The Excitements: Sexy způsobem vyjádřit vztek

29. listopad 2016

Největší audioportál na českém internetu

The Excitements | Foto: Oficiální web The Excitements

Španělskou soulovou kapelu The Excitements představuje Eliška Svobodová.

V prosinci to budou dva roky, co v žižkovském Paláci Akropolis vystoupila španělská živelná formace The Excitements. Publikum ohromila výbušná show i chytlavý taneční repertoár.

Ten byl vynikající směsí soulu, rock’n’rollu a blues, ovšem největší dojem beze sporu zanechala charismatická zpěvačka Koko-Jean Davis. Celý sál ovládl její hlas přirovnávaný k Arethě Franklin, Janis Joplin i mladé Tině Turner.

The Excitements čerpají inspiraci z pozdních padesátých a raných šedesátých let, z doby, kdy se rhythm and blues mísilo se soulem – svůj styl proto kapela označuje jako rhythm and soul.

To, co dělá jejich koncerty jedinečnými a čím se odlišují od podobných vintage soulových kapel, je ale právě osobnost Koko-Jean Davis, její veselá bezprostřednost, dráždivá smyslnost a schopnost svým zpěvem uhranout publikum.

Narodila se v Mosambiku a studovala v Iowě. Podle svých slov se jí nejlepšího pěveckého vzdělání dostalo v kostele. V roce 2008 se přestěhovala do Barcelony, kde časem spoluzaložila kapelu The Excitements, kterou spolu s ní tvoří kytaristé Adrià Gual a Albert Greenlight, basista Daniel Segura, bubeník Luis Garrido, baritonsaxofonista Nico Rodríguez Jauregui a tenorsaxofonista Jordi Blanch.

03752679.jpeg

Po eponymním debutu vydali před třemi lety další desku Sometimes Too Much Ain’t Enough, která obsahuje téměř výhradně autorský repertoár. Na výsledném zvuku a celkové dramaturgii nahrávek má velký podíl veterán newyorského garážového rocku, producent Mike Mariconda z vydavatelství Penniman Records.

„Kdybyste viděli studio, ve kterém jsme nahrávali první desku! Vypadalo to jako podzemní kobka, malá místnost, ale s dokonalým vintage vybavením, se starými mikrofony ze šedesátých a sedmdesátých let. Mike by byl schopen nás nechat nahrávat třeba i na záchodě, pokud by to tam mělo mít takový zvuk, jaký hledá,“ vzpomíná na spolupráci zpěvačka Koko Jean Davis.

Podívejte se na záznam koncertu The Excitements z roku 2014:

„Snažím se po svém navazovat na odkaz zpěvaček jako Bessie Smith, Aretha Franklin nebo Billie Holiday. Při zpěvu chci být co nejvíce autentická. Sexy způsobem vyjádřit vztek i určitou syrovost a projevit tak svou energii, Black Power. Obecně si myslím, že ženy hudebnice jsou dost často využívány ve jménu atraktivity a prodejnosti. Jako leader kapely se snažím mít tyto věci neustále pod kontrolou, i když to není vždy jednoduché,“ říká zpěvačka Koko-Jean Davis.

Nutno dodat, že její vztek i smutek jsou na nahrávkách i na pódiu uvěřitelné a nikdy nesklouzávají ke křeči, hysterii nebo přehnanému patosu.

Koncem září vydali The Excitements své třetí album Breaking the Rule, ze kterého v pořadu hrajeme také několik ukázek.

theexcitementsband.com

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu