Veslař Václav Vochoska a jeho jízda pro medaile
Staré biblické přísloví, že doma není nikdo prorokem, platí i v době internetu. Zadáte-li si do wikipedie jméno Václava Vochosky, tak se vám o něm v češtině objeví pár informací na necelé tři řádky a to ještě s překlepem. V anglické verzi internetové encyklopedie je už informací víc a úplně nejvíc – dva odstavce – najdete v její německojazyčné verzi.
Václav Vochoska přitom patřil na přelomu 70. a 80. let minulého století mezi významné české sportovce. Jako veslař získal na olympiádě v Montrealu v roce 1976 bronzovou medaili v párové čtyřce a na olympiádě v Moskvě o čtyři roky později také bronz ve dvojskifu. Z veslařských mistrovství světa má pak jak stříbrné, tak bronzovou medaili.
K veslování se jihočeský rodák dostal vlastně náhodou a to docela pozdě, ve svých sedmnácti letech. Václav Vochozka se tenkrát učil na strojního zámečníka v Třeboni a trenér tamních veslařů pracoval ve stejném podniku. „Když mě uviděl, tak mě začal nutit, abych přestal kouřit a začal sportovat“, vzpomíná s odstupem čtyřiceti let Václav Vochozka na své začátky. „Tak jsem začal veslovat a v jednadvaceti letech jsem už byl zasloužilý mistr sportu, nositel olympijské medaile a medaile z mistrovství světa a nositel státního vyznamenání. Prostě byl to raketový nástup mé sportovní kariéry“, dodává. Z třeboňského oddílu talentovaný veslař záhy přešel do pražské Dukly, kde – jak říká – přímo nastoupil „do vlaku na medaile“.
Poslechněte si celé vyprávění tak, jak jej zaznamenal redaktor Filip Černý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.