Měl prý vztah s Jackie a maloval její jediný evropský portrét. Lidé objevují dílo Miloslava Troupa

5. srpen 2017

Portrétoval manželku amerického prezidenta Jacqueline Kennedyovou, přátelil se s Pablem Picassem, jeho obrazy obdivoval i František Kupka. Cyklus výstav připomíná 100. výročí narození malíře, grafika a ilustrátora Miloslava Troupa. Nejrozsáhlejší z nich je v Obecním domě v Praze.

Uznávali ho v zahraničí, ilustroval více než 160 knižních titulů. Přesto se o něm zatím málo ví. Kariéra Miloslava Troupa začala ve Francii, kde studoval po druhé světové válce. Pro rodáka z Hořovic byl studijní pobyt v Paříži zásadní.

„Načerpal do sebe řadu vlivů. Stýkal se s těmi nejvýznamnějšími malíři, kteří tehdy v Paříži působili. Jeho přítelem byl Pablo Picasso, ke kterému velmi často chodil do ateliéru, kamarádil se s Georgem Braquem, Františkem Kupkou. Ti všichni mu předvídali velikou kariéru,“ vypráví malířův synovec Vojtěch Troup, který je kastelánem na zámku Kratochvíle.

Po návratu z Francie v roce 1950 se Miloslav Troup usadil v Praze. „Přicházela doba pro něj jako věřícího člověka velmi obtížná. Rozvíjel se socialistický realismus, do kterého se svým přesvědčením a vlastně celou svou tvorbou nemohl zapojit, a tak stál vždycky na okraji,“ dodává synovec.

  • O život a dílo Miloslava Troupa se zajímal Václav
    Malina
    " style="">
    O život a dílo Miloslava Troupa se zajímal Václav
    Malina
    " style="">
    O život a dílo Miloslava Troupa se zajímal Václav
    Malina
0:00
/
0:00

V roce stého výročí umělcova narození společnost Troup 2017 pořádá několik výstav. Ta největší je v Obecním domě v Praze do poloviny září. „Je to taková ta vrcholná výstava. Je tam vůbec poprvé soustředěna velká část díla Miloslava Troupa, představeny ilustrace a samozřejmě mnoho obrazů. Návštěvníci si mohou udělat velmi dobrý přehled o vývoji jeho tvorby,“ popisuje Vojtěch Troup.

Nechybí ani obraz, který on považuje za jediný portrét budoucí manželky amerického prezidenta Jacqueline Kennedyové v Evropě. „Studovala ve stejné době také v Paříži a tam se setkali. Koluje o tom řada příběhů, vypráví se i to, že měli vztah více než přátelský. Tehdy Troup Jacqueline portrétoval a ten je obraz možné vidět na výstavě,“ vysvětluje.

Vojtěch Troup připomíná i strýcův vztah k Prachaticím. „Měl je moc rád, mnohokrát je maloval. Jsou to obrazy někdy veselé, jindy melancholické. Někteří starší Prachatičáci si pamatují ještě několik takových těch obecních bláznů, které zachycoval. I v Paříži si vybíral lidi na okraji společnosti,“ dodává.

Miloslav Troup je v Prachaticích pohřbený. Sto let od narození tohoto umělce jeho tvorbu díky výstavám poznávají noví návštěvníci.

autor: Václav Malina