Vydejte se do podzemí v Týně. Chodby jsou tu velmi atypické, úzké a nízké

14. červenec 2015

Chcete slyšet, co si povídají lidé na náměstí v Týně nad Vltavou? Stačí sestoupit do podzemí. V chodbách je slyšet z ulice každé slovo tak čistě, jako byste stáli vedle mluvčího.

Spletité a úzké chodby jsou přístupné v části mezi zámkem a kašnou. Lidé musí projít úzkou klíčovou chodbou, najdou dvě studny i malé jezírko.

Dodnes je ale podle vedoucí vltavotýnského muzea Martiny Sudové záhadou, proč chodby vedou tak neuspořádaně. „Je to vltavotýnská rarita. Chodby nevznikly propojením sklepů měšťanských domů jako v jiných městech, ale jsou velmi atypické, vedou od zámku směrem ke kašně a ani přesně nevíme, z jakého důvodu se budovaly,“ vysvětluje.

Podzemní chodby pochází přibližně z přelomu 15. a 16. století a jsou ručně ražené ve skalnatém podloží. Důvody vzniku mohly být různé. „Některé teorie říkají, že snad se mohlo jednat o těžbu, ale to mi připadá v centru města velmi nepravděpodobné. Myslím, že to spíše souviselo se zásobárnou podzemní vody,“ dodává Martina Sudová.

  • Do vltavotýnského podzemí sestoupila Romana
    Lehmannová
    " style="">
    Do vltavotýnského podzemí sestoupila Romana
    Lehmannová
    " style="">
    Do vltavotýnského podzemí sestoupila Romana
    Lehmannová
0:00
/
0:00

K vltavotýnskému podzemí se váže také řada pověstí a povídaček. Jedna říká, že chodby vedly pod řekou Vltavou na druhý břeh, podle jiné se podzemím dalo projít až do zámku v Hněvkovicích. „Dokonce se vypráví, že zlý majitel hněvkovického zámku se dodnes prohání chodbami jako duch v hořícím kočáře,“ připomíná Martina Sudová.

Ona sama však příliš nevěří tomu, že se dalo chodbami dojít až někam za město. Jejich budování totiž bylo velmi náročné a navíc jsou příliš úzké a nízké, v jednom místě například jen 130 centimetrů.

Vltavotýnské podzemí si mohou zájemci prohlédnout do konce prázdnin denně kromě pondělí. Otevřeno je od 10 do 17 hodin.

autor: Romana Lehmannová