Velká písmena u názvů prostranství
Pravidla pro psaní velkých písmen nejsou v češtině právě jednoduchá. Následující dotaz se týká velkých písmen u názvů ulic a náměstí.
Otázka:
Nechápu, proč se znovu píše (tak se to učila moje matka za I. republiky) velkými písmeny např. Třída Milady Horákové nebo Náměstí Míru. To mně bylo mým panem profesorem češtiny vysvětleno, a ono je to vcelku logické, že je ulice, tj. řady domů, a ta dostala název např. 28. října. Pak je širší ulice, tedy třída a ta dostala název např. politických vězňů.
Totéž platí pro náměstí. Je to prostě „platz“ a ten má jméno. Nevidím tedy důvod, proč psát něco, co není název, velkými písmeny.
Děkuji za odpověď.
Zdraví Ing. Pavel Bára
Odpověď:
Psaní *Třída Milady Horákové jakožto označení veřejného prostranství je podle platných Pravidel českého pravopisu nadále nenáležité, a vyskytne-li se, jde o pravopisnou chybu. Správné je pouze: třída Milady Horákové.
Psaní velkého písmene u obecného označení typu prostranství je správné pouze v případě, že jde o název zastávky veřejné dopravy: spoj končí v zastávce Třída Milady Horákové (ale bydlím na třídě Milady Horákové).
Nejposlouchanější
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.