Eustachova trubice
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_16x9_tablet/public/images/00895456.jpeg?itok=93uozFKL)
Eustachova trubice. Je dlouhá zhruba čtyři centimetry, spojuje nosohltan a dutinu středního ucha. Má za úkol vyrovnávat tlak na obou stranách bubínku. Popsal ji už v roce 1563 italský anatom Bartolommeo Eustachio.
V letadle, při potápění nebo při výšlapu do vyšších nadmořských výšek stačí polknout a zbavíme se zalehlých uší. Právě k tomu Eustachovu trubici máme.
Je dlouhá zhruba čtyři centimetry, spojuje nosohltan a dutinu středního ucha. Má za úkol vyrovnávat tlak na obou stranách bubínku.
Sluchové kůstky a kanálky spojující obě středoušní dutiny s nosohltanem popsal už v roce 1563 italský anatom Bartolommeo Eustachio.
Narodil se v italském San Severinu někdy mezi lety 1510 až 1524. Jeho otec byl lékařem a zajistil synkovi vynikající klasické vzdělání. Učil se řecky, hebrejsky a arabsky, studoval lékařství a brzy si otevřel v Římě vlastní praxi.
Stal se osobním lékařem kardinála Giulia della Rovere a také profesorem anatomie. Díky tomu měl možnost získávat mrtvoly k pitvání. Jinak by s tím byla svízel. V té době mohl za takové věci člověk klidně skončit i na hranici.
Na základě svých výzkumů Eustachio dokončil v roce 1552 skvělý soubor vlastních Anatomických desek. Byly to mědirytiny, které zachycovaly výsledky pitev – vlastně takový první anatomický atlas.
Eustachio je považován za otce moderní medicíny. Popsal ledviny, sluchový orgán, strukturu lidského zubu, zhotovil první přesný nákres dělohy.
A neměl to vůbec lehké – k dispozici měl jenom zvětšovací sklíčko. O takových vymoženostech, jako jsou dnešní mikroskopy, si mohl nechat jen zdát.
Po smrti Bartolomea Eustachia zůstaly jeho Anatomické desky zašantročeny v hloubi regálů Vatikánské knihovny. Znovuobjeveny a vydány tiskem byly až v první čtvrtině 18. století na podnět papeže Clementa XI.
Na Eustachiovu práci navázal o století později další italský anatom a chirurg Antonio Maria Valsalva. Ten vyvinul techniku, která pomáhá vyrovnávat tlak ve středoušní dutině.
Je to jednoduché: výdech nosem proti uzavřeným nosním dírkám. Říká se tomu „Valsalvův manévr“.
Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.