Nimrod
Lovec či myslivec se přeneseně řekne nimrod. Víte, odkud se slovo nimrod vzalo? Budeme se muset podívat do Bible.
Kdysi, když Jahve vyhnal Adama z ráje, dal mu oděv z kůže. Tato velká vzácnost se pak dostala do majetku rodiny Cháma, prostředního syna Noemova.
Jeden z potomků Chámova rodu zplodil ve vysokém věku syna. Synkovi dal jméno Nimrod a pravil: Milý synu, přichystal jsem pro tebe vzácný dar. Oděv praotce Adama. Až do něj dorosteš, můžeš ho začít nosit.
Sotva si Nimrod ten oděv navlékl, začaly se dít věci! Najednou jako by do něj vstoupila zvláštní síla! Všechna zvířata i ptáci se mu klaněli a uznávali ho za svého krále. Kdykoliv se vydal na lov, vždycky se vracel s bohatou kořistí.
Podle legendy se v té době začaly zástupy lidí stěhovat na východ. Nimrod šel s nimi a stal se jejich králem. Z některých pramenů vyčteme, že Nimrod dal vystavět věhlasná města Babylon a Ninive, což by znamenalo, že byl zakladatelem jedné z největších mocností starověku – Asýrie.
Někteří badatelé ho spojují s věhlasným Gilgaméšem, další se domnívají, že byl manželem krásné a moudré Semiramis, ale popravdě řečeno, s jistotou se o něm ví máloco.
Nimroda můžeme najít i na noční obloze – představuje lovce doprovázeného Velkým a Malým psem a my ho známe jako Orion.
Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.