Oslí můstek

17. březen 2015

Největší audioportál na českém internetu

Slovo nad zlato | Foto: Adam Kebrt, Český rozhlas

Oslí můstek. Záchrana mizerných řečníků. Slovní most, po kterém lze přeskočit od tématu k tématu, ačkoli spolu nesouvisejí. Oslí mosty, tedy ty kamenné, se stavěly hlavně ve středověku v krajích, kde oslíci sloužili jako nejlevnější dopravní prostředky.

Záchrana mizerných řečníků. Slovní most, po kterém lze přeskočit od tématu k tématu, ačkoli spolu nesouvisejí a logiku to zrovna nedává.

Někdy se tak říká i mnemotechnickým pomůckám.

Šetři se osle (6 378 = rovníkový poloměr planety Země v km)

První oslí můstky prý vymýšlel francouzský filosof Jean Buridan. Když svým studentům přednášel o Aristotelovu učení, vymýšlel jim různé průpovídky a slovní hříčky.

Jean Buridan se narodil někdy před rokem 1300 v kraji Artois v severní Francii. Studoval na artistické fakultě pařížské Sorbonny a velmi mlád, ještě mu nebylo ani třicet, se stal jejím rektorem. Studenti ho doslova milovali, protože namísto suchopárných scholastických výkladů užíval své vtipné komentáře. Jako jeden z prvních definoval základní pojem mechaniky – setrvačnost. Přednášel logiku, filosofii a etiku a napsal řadu pozoruhodně originálních komentářů hlavně k Aristotelovým spisům.

A kde zůstal osel?

Buridan se s Aristotelem neshodl mimo jiné v otázce svobodné vůle. V Aristotelových spisech najdeme zmínku o muži, který má stejně velký hlad jako žízeň a sedí přesně uprostřed mezi pohárem vody a kusem žvance. Přemýšlí, do čeho se má pustit dřív. Má je nejprve najíst nebo napít? Přemýšlí tak dlouho, že zemře hlady a žízní. Aristoteles totiž považoval za jediný zdroj rozhodování intelekt založený pouze na vyhodnocování objektivních hledisek.

Osel (ilustrační foto)

…mezi dvěma otýpkami sena

Ale Buridan tvrdil, že součástí intelektu je i svobodná vůle. K intelektu patří, a dokonce je to ona, která intelekt vede v případech, kdy se nelze rozhodnout mezi dvěma stejnými možnostmi. A aby to bylo ještě názornější, dosadil jsem do té bajky místo muže osla váhajícího mezi dvěma otýpkami sena tak dlouho, až nakonec zdechne hlady. Protože se nedokáže rozhodnout, kterou si má vybrat.


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne.

autoři: Milena M. Marešová , Jitka Škápíková , Helena Petáková , Dan Moravec

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.