Signál Českého rozhlasu Plus dolétl až do Finska. Nevěříte? Poslechněte si nahrávku

30. srpen 2017

Es vrstu označovanou také jako plechové nebe znají dobře i lovci vzdálených signálů v České republice. Mimořádný jev je zajímavým zpestřením zejména v letních měsících.

Signál Českého rozhlasu Plus se podařilo zachytit v pondělí 19. června až ve Finsku, konkrétně v městě Suonenjoki, které bylo vzdálené od VKV vysílače Plzeň – Radeč přesně 1640 km. Program Plusu identifikoval jednašedesátiletý lovec vzdálených signálů Jarmo Sutinen na frekvenci 93.3 MHz, která funguje s výkonem 10 kW. Jako důkaz svého úspěchu připojil Sutinen i krátkou audio nahrávku, kterou připojujeme níže.

  • Český rozhlas Plus zachycen ve
    Finsku
    " style="">
    Český rozhlas Plus zachycen ve
    Finsku
    " style="">
    Český rozhlas Plus zachycen ve
    Finsku
0:00
/
0:00

Za zachycením takto vzdáleného signálu nestojí nic jiného než jev, který se označuje jako Es vrstva, případně plechové nebe. Dobře ho znají lovci vzdálených signálů po celé Evropě včetně České republiky a Slovenska, kdy je možné zachytit stanice až z několika tisíce kilometrů. Es vrstva se vyskytuje hojně zejména v letních měsících. V České republice díky tomu mohou i majitelé běžných VKV/FM přijímačů zachytit zcela náhodně i signály ze Španělska, Itálie, Řecka nebo Turecka a dalších zemí. Jev má specifický projev. Signály při něm většinou nejsou stabilní a trpí velkými úniky. Někdy je slyšet stanici jen na pár vteřin, ale může dojít i k dekódování doplňkových dat RDS – název stanic, radiotext, typ programu apod.

autor: lukpo