O čem Yvetta Simonová nezpívala

Šárka Skaláková: O čem Yvetta Simonová nezpívala. Za svůj život nazpívala přes 500 písní. V 60. letech 20. století zaznamenala značnou popularitu. Čím se platí za slávu?
Legenda české populární hudby. Díky kráse hlasu, pěvecká technice, kvalitě skladatelů a textařů i mimořádné délce hudební kariéry. S jejími písněmi vyrostlo několik generací. Dokument mapuje, jak tato umělecká dráha ovlivnila její život. Yvetta Simonová je matkou jediného syna a všichni tři její partneři byli ve svých oborech respektovanými osobnostmi.
Ať už to byl ředitel paláce Lucerna František Spurný, skladatel a klavírista Jaromír Vomáčka či dirigent a kapelník Karel Vlach. Zpěvačka se 2x vdala z lásky a byla věrnou ženou. Manželé však neustáli její popularitu a extrémní pracovní nasazení a ona nevydržela jejich výčitky. O syna Tomáše pečovaly převážnou část jeho dětství a dospívání babičky.
Yvetta Simonová
Zpívá od roku 1946 a dodnes vyprodává sály. Zpívala sólově a skoro 30 let ve dvojici s Milanem Chladilem a obliba jejich písní trvá i 30 let po jeho předčasné smrti.
Zpěváci a herci mají nelehký úděl. Interpretují cizí texty, myšlenky a emoce. A čím to dělají přesvědčivěji, tím víc si je diváci nebo posluchači s jejich rolemi spojují. I když se interpretům podaří udržet si od rolí odstup, stejně jejich osobní životy vždycky v nějaké míře poznamenají. Pracují s vlastními emocemi.
Nelehký život
A není lehké žít obyčejný život ve stínu vlastních rolí. Ještě náročnější je situace pro ženy, pokud nerezignují na své mateřství. Yvetta Simonová zpívala roli krásné, stále zamilované ženy, dělala to nad obyčej přesvědčivě a sklízela za to obdiv a lásku publika. Ale v osobním životě si kariéra vybrala svou daň.
Je pro ženu a matku vůbec možné skloubit náročnou uměleckou kariéru a rodinu? A pokud ano, co musí oželet? Čemu dát přednost - umění nebo rodině? A jak by volila dnes? To jsou otázky, na které v dokumentu odpovídá Yvetta Simonová.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka