Odcházení a návraty: neobyčejný příběh vily Čerych

Odcházení a návraty - podivuhodný příběh vily Čerych. Ve 20. letech XX. století byla domovem významné rodiny, pro kterou bylo mecenášství součástí kultury života. Dokument Daniely Brůhové.
Tak jako lidé, i domy a zahrady mají své osudy. Vila Čerych v České Skalice je už téměř 90 let němým svědkem politických i společenských poměrů našeho státu. Její příběh vám odvypráví Ladislav Čerych, Jacques Rupnik, Hana Šilhánová, Vladimíra Dvořáková a další.
V duchu rondokubismu navrhl vilu ve 20. letech 19. století architekt Otakar Novotný, známý stavbou budovy Mánesu v Praze. V roce 1925 se do domu nastěhovali novomanželé Čerychovi. V té době panovala v Československu tvořivá a nadějná atmosféra.
Textilní továrník a mecenáš Jiří Čerych tu s manželkou a dvěma syny prožili poklidnou dobu až do začátku 2. světové války. Válečné poměry byly těžké. Ale skutečnou pohromou byl pro rodinu vývoj poválečný.
Nejhůř bylo po válce
V roce 1945/46 byly jeho textilní závody zestátněny a po únoru 1948 jim byl zabaven i zbývající majetek. Ve vile se po nějaké době usídlilo zdravotní středisko (ÚNZ).
Oba synové Ladislav i Jiří ještě legálně odcestovali z Československa. Rodiče se dostali ven dramatickým útěkem přes zelenou hranici na Šumavě a se syny se setkali ve Švýcarsku. Tam se také usadili.
Ladislav Čerych vystudoval v Paříži. S Pavlem Tigridem zakládal rádio Svobodná Evropa. Pracoval v organizaci OECD nebo v Institutu pro vzdělávání a sociální politiku v Paříži. Byl průkopníkem výzkumu vysokého školství v Evropě. Stal se tak poradcem pro zřízení studentského programu Erasmus. Velkou část svého života zasvětil evropské integraci. V roce 1990 po návratu do ČR se významně angažoval při modernizaci vysokého školství.
Rodinná tradice mecenášství pokračuje
Po navrácení rodinného majetku se Ladislav a Jiří Čerých rozhodli věnovat rodinnou vilu, která je kulturní památkou, Nadaci rozvoje občanské společnosti, aby ji využívala k neziskovým a vzdělávacím cílům a k rozvoji evropské spolupráce. Toto přání se zvolna od roku 2001 naplňuje.
V domě působí Regionální informační centrum a Centrum rozvoje České Skalice. To pořádá vzdělávací kurzy, přednášky, konference i setkání na mezinárodní, evropské úrovni.
Havel i Schwarzenberg
Vilu tak navštívili politolog Jacques Rupnik, politik Karel Schwarzenberg nebo vedoucí delegace Evropské komise Ramiro Cibrian. Vila začala žít novým životem a potkalo ji další neobyčejné setkání.
V roce 2010 si ji vybral filmový štáb v čele s exprezidentem Václavem Havlem k natáčení jeho filmu Odcházení.
Proč zvolili právě tento dům, vysvětlil Václav Havel: „Vila Čerych a její park jsou unikátní křižovatkou 20. století. Genius loci naplňovaný pohnutými lidskými osudy, naděje, úpadek a opět naděje. Když jsme vybírali místo pro natáčení filmu, architekt nám nabídnul několik možností k posouzení. Naše rozhodnutí bylo jednoznačné a okamžité. A byla to šťastná volba. Tehdy jsem ještě neznal ani historii vily, ani osudy jejích majitelů, až postupně jsem se dozvídal podrobnosti.“
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.