Válka s mloky: Výmysl, nebo skutečnost?
Úspěšný román předvídající hrůzy nacismu, anebo rekonstrukce možná už proběhlé války kdysi v minulosti? K napsání proslulé Války s mloky Karla Čapka inspirovala hrozba hitlerovského Německa, která se později měla naplnit. Podnětem se ale také stala dodnes málo známá událost z roku 1772, kdy jistý švýcarský vědec objevil kostru záhadného velemloka, který žil před 25 miliony let...
Související
-
Přední vědci vs. Karel Čapek. Jak reálné základy mají Čapkovy futuristické vize?
Krakatit, Válka s mloky, R. U. R. a další pohledem Jiřího Grygara, Heleny Illnerové, Jana Mašáta nebo Pavla Taussiga. V audiu včetně ukázek z rozhlasové adaptací.
-
Werich, Voskovec a Haas v Čapkově Válce s mloky. Film, o který se soudil Hollywood
Rozhlasová adaptace Války s mloky v režii Krala Weinlicha se stala kultovní záležitostí. Stejně tak legendární je i převod Války s mloky do filmu. Protože se nedaří.
-
Karel Čapek. Muž, který zemřel pro ideál
Karel Čapek nebyl jen spisovatel, dramatik a novinář, jak se to opisuje z jedné učebnice do druhé, ale zejména veřejný intelektuál.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.