Ivan Hoffman: Prolomení limitů těžby je zpátečnictví a chyba

26. říjen 2015

Na lomu Bílina byly limity prolomeny. Na lomu ČSA, který ohrožuje Horní Jiřetín, zůstaly. Kompromisní řešení zase oddálilo orientaci na jiné způsoby získávání energie. Budou z rozhodnutí vlády těžit jen „uhlobaroni“?

„Deset let se o tom diskutovalo. Vytvořila se řada studií. A když se vláda ptala odborníků, tak jí vesměs řekli, že to dobrý nápad není,“ upozorňuje komentátor Ivan Hoffman. Hlavní důvody jsou dvojí.

Externí náklady

Zaprvé znečištění. „Do ovzduší se jenom kvůli tomuto prolomení u dolu Bílina dostane navíc miliarda tun oxidu siřičitého.“ Zadruhé externí náklady. „Podle AV ČR bude prolomení na dolu Bílina znamenat externí náklady 10 miliard korun.“

Čtěte také

Cena uhlí je dotována z veřejných peněz. Nejsou v ní započítány ekologické škody, zdravotní problémy obyvatel z oblastí těžby. „Je to stejné jako u automobilové dopravy,“ míní Hoffman. „Vidíme privatizaci zisků a socializaci nákladů.“

  • Host: komentátor Ivan Hoffman. Témata: drtivé vítězství pravice v Polsku; výdělky zbrojařů na migrační krizi; limity těžby hnědého uhlí; akce Vidkun a válka policie; svátek na Velký pátek jako pomsta islamistům. Moderuje Miroslav
    Dittrich.
    " style="">
    Host: komentátor Ivan Hoffman. Témata: drtivé vítězství pravice v Polsku; výdělky zbrojařů na migrační krizi; limity těžby hnědého uhlí; akce Vidkun a válka policie; svátek na Velký pátek jako pomsta islamistům. Moderuje Miroslav
    Dittrich.
    " style="">
    Host: komentátor Ivan Hoffman. Témata: drtivé vítězství pravice v Polsku; výdělky zbrojařů na migrační krizi; limity těžby hnědého uhlí; akce Vidkun a válka policie; svátek na Velký pátek jako pomsta islamistům. Moderuje Miroslav
    Dittrich.
0:00
/
0:00

Jediné možné řešení

Limity na lomu Bílina se prolomí, u ČSA dál platí, rozhodla vláda

Stát z veřejných peněz přispívá, aby cena byla únosná a aby se vyplatila provozovateli dolu. „Já si myslím, že to není dobrý nápad. Myslím, že to je zpátečnictví. Že to je chyba. Že je potřeba se orientovat na moderní způsob, jak se dobrat méně špinavé energie.“

Příklad Německa ukazuje, že není třeba toto rozhodnutí odkládat. I když se ze začátku musí dohlídnout, aby „horníci“ dostali jiná místa. „Ale odkládání rozhodnutí, které je do budoucna jediné možné, je zbytečné.“

Umělý nedostatek hnědého uhlí

Těžba uhlí je primárně pro teplárny a elektrárny, jen malé procento směřuje k lidem. Přesto paralelně s prolomením limitů proběhla zpráva, že v současné době není dostatek uhlí typu ořech 2 pro domácnosti. Jak to může souviset?

„Je za tím obrovský lobbing těch, kteří ho prodávají. Je to způsob, jak spekulovat o ceně,“ myslí si Hoffman. „Těžba hnědého uhlí je nenáročná. Dokonce se přeceňuje i množství pracovních sil, které jsou k tomu potřeba. Není důvod, aby ho bylo málo. Je ho málo schválně.“

Pondělní Jak to vidí... s Ivanem Hoffmanem v 1 minutě. Klikněte na video!

Více si poslechněte ze záznamu v iRadiu.

autoři: iho , zis , rota

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.