Ivan Hoffman: Vyhoštění ruských diplomatů se Babišovi hodí

26. březen 2018

Premiér může konečně svým kritikům ukázat, že je proevropský. Navíc z kauzy mají prospěch všichni. Rusko, Británie i EU.

Podle zahraničních médií by dnes mohlo začít vyhošťování ruských diplomatů z 20 zemí EU. V reakci na otrávení bývalého agenta ruské vojenské rozvědky a jeho dcery. Ke státům unie se zřejmě připojí i Česko. Premiér Andrej Babiš se ještě poradí s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým.

Premiérova politická rehabilitace

„Vyhoštění ruských diplomatů se Andreji Babišovi doopravdy hodí. Protože najednou dostal příležitost ukázat svým kritikům, jak je proevropský, jak je solidární s unií, našimi partnery, a jak republiku netáhne na východ, ale jednoznačně na západ. Řekl bych, že si to užívá,“ říká Ivan Hoffman.

  • Host: Ivan Hofmann. Témata: odchod Bohuslava Soboty z vrcholné politiky a směřování ČSSD; Slovensko po smrti novináře Jána Kuciaka; vyhošťování ruských diplomatů; skandál Facebooku. Moderuje Zita
    Senková.
    " style="">
    Host: Ivan Hofmann. Témata: odchod Bohuslava Soboty z vrcholné politiky a směřování ČSSD; Slovensko po smrti novináře Jána Kuciaka; vyhošťování ruských diplomatů; skandál Facebooku. Moderuje Zita
    Senková.
    " style="">
    Host: Ivan Hofmann. Témata: odchod Bohuslava Soboty z vrcholné politiky a směřování ČSSD; Slovensko po smrti novináře Jána Kuciaka; vyhošťování ruských diplomatů; skandál Facebooku. Moderuje Zita
    Senková.
0:00
/
0:00

„Mám pocit, že tím zkomplikoval svým kritikům život. Tahle pozice se mu vlastně hodí do portfolia kroků, které ho mají politicky rehabilitovat nebo zvýhodnit. No a pak je ta samotná kauza. Tam je to složitější. Ten špión pracoval pro kdekoho, o použité látce jsou rozporné informace...“ A odpověď na otázku Qui bono? Kdo z toho měl prospěch?

Kdo z toho měl prospěch?

„Z toho měl prospěch každý. V Rusku aféra pravděpodobně zvýšila volební účast i procenta, která nakonec Vladimir Putin získal. V Británii si premiérka i podle části britských médií buduje válečnou image, což je spolehlivý způsob, jak dát zapomenout na domácí trable.“

„A pro EU je vlastně v této situaci dojednávání brexitu výhodné být solidární s potížistou, protože na oplátku může něco chtít,“ uvažuje komentátor. „Někdy je to tak, že ta situace, která se stane, je méně důležitá než to, co se z ní nakonec odvozuje.“

V USA by se tohle nestalo

Podle Hoffmana není jasné, co a jestli vůbec se nakonec vyšetří. „Jestli to nedopadne jako se zbraněmi hromadného ničení v Iráku. Ale pak už se po letech nikdo neptá... Tady vždy budou pochybnosti, jestli bylo v ruském zájmu otrávit špiona, jestli se vrací Rusko na trajektorii, že se zrádci v zahraničí likvidovali. To už dnes zvykem není.“

Bývalý ruský agent Sergej Skripal, otrávený letos v Británii, během soudu v Moskvě v roce 2006

V Británii už podezřele zemřelo už 14 Rusů, kteří se tam uchýlili. „Ale někteří odborníci říkají, že to není pro Británii dobrá vizitka. Tohle by se v Americe stát nemohlo. Tam by dvojitý agent dostal novou identitu, peníze, je uklizený někam mimo a není takhle na očích. Británie z toho nemá dobrou pověst.“

autoři: iho , zis , rota

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.