Jan Petránek: „Sebevražedné útoky jsou nejhorší projev islámu“

S publicistou Janem Petránkem jsme, kromě dalších témat, analyzovali současné Rusko a jeho občanskou společnost.
S publicistou Janem Petránkem jsme analyzovvali současné Rusko a jeho občanskou společnost. Co je pro ní typické a jak smýšlí mladá generace?
Co přinese oficiální návštěva prezidenta Miloše Zemana na Ukrajině ? Co pro zemi znamená dohoda s EU a podepíše se to na vztazích k Rusku?
Budeme i vzpomínat na jeden fenomén, nezapomenutelného "vrabčáka". Uhodnete, o kom bude řeč?
Temná historie
Několik hodin čerstvá zpráva utvrzuje v tom, že neblahá historie nás neustále dohání. Na Ukrajině, u polských hranic, byl odkryt masový hrob obětí sovětské tajné police NKVD. Šlo o polské vojáky a policisty: „Víte, když se ministři obrany Ruska a USA bavili o odzbrojovacích otázkách, Rusové nebyli schopni upřesnit, kolik zbraní se v zemi vlastně nachází. Odvětili slovy, že ani ministr obrany to neví.“ Vyrovnat se s minulostí je podle J. Petránka na dlouhé lokte. Obzvlášť když nikdo pořádně neví, co historie vlastně skrývá.
Sebevražedný útok
Nejméně 6 obětí a desítky zraněných si vyžádal výbuch autobusu v ruském Volgogradu. Explozi má na svědomí sebevražedná atentátnice, původně z Dagestánu. Souvisí to s extrémními islamisty, kteří na severním Kavkazu chtějí vybudovat samostatný stát? „Samozřejmě, ta souvislost je zřejmá. V každém případě je právě toto nejhorší forma islámu jaká je možná a pokud modlitby k Alláhovi budou začínat tím, že je milosrdný a slitovný, měli by si islamisté udělat pořádek nejprve ve vlastních řadách.“ Jednalo se prý o narkomanku, která by měla tento týden 31 narozeniny.
Více si poslechněte v přiloženém záznamu rozhovoru…
Redaktorem Čs. rozhlasu byl Jan Petránek už v letech 1951 - 1968, specializovaný na mezinárodní vztahy, kosmonautiku a strategii. Zahraniční korespondent v Indii, Pákistánu, SSSR, Vietnamu a Číně. Pro účast na vysílání Čs. rozhlasu proti sovětské okupaci v srpnu 1968 byl zbaven jakékoliv možnosti pracovat jako novinář. Pracoval plných 18 let jako topič v továrně MITAS v Praze až do listopadu 1989.
"Jak to vidí" vysíláme od pondělí do pátku vždy v čase od 8:30 do 9:00 hodiny. (Přepis pořadu najdete na našich stránkách následující den, zvukový záznam do hodiny po odvysílání.)
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.