Mongolsko je krásná krajina, nezasažená civilizací
Je to země rozhlehlá a plná tradičních kočovníků. Na první pohled by se mohlo zdát, že neposkytuje nic zajímavého k vidění. Opak je ale pravdou.
Cestovatel a fotograf Martin Loew navštívil Mongolsko už dvakrát. „Když se řekne Mongolsko, vybavím si nekonečný prostor,“ popisuje cestovatel své dojmy.
Krajina se táhne od obzoru k obzoru a na horizontu není obvykle nic vidět.
Mongolsko je velmi známé svým extrémním podnebím. Jedná se o druhý největší vnitrozemský stát na světě. Panuje tam dost silné kontinentální klima.
„Stručně řečeno, jsou tam velké výkyvy teplot mezi dnem a nocí i mezi létem a zimou,“ říká. K tomu se musí připočíst i velká nadmořská výška. „Obyvatelé tam zažívají opravdu velké extrémy.“
Mongolsko stojí za vidění
Sám Loew cestoval do Mongolska v létě, takže klima nebylo extrémní. Snad jen o poznání sušší.
Větší problém by rozhodně byl cestovat po Mongolsku v zimě. „To tam bývají mrazy a silné větry, kterým se těžko odolává.“
V posledních letech je v Mongolsku turistika na vzestupu. Přesto nelze čekat klasickou infrastrukturu jako v jiných zemích.
Cestuje se tam většinou po prašných nezpevněných cestách, často i mimo ně. „Existuje tu něco jako hromadná doprava, ale ta je nespolehlivá, pomalá a přeplněná,“ říká Loew.
„Nejlepším způsobem je pronajmout si vlastní terénní auto,“ radí cestovatel. To je ovšem o poznání nákladnější.
Víra stále žije
Tradičním náboženstvím je už po několik staletí tibetský buddhismus. Většina klášterů byla sice ve 30. letech 20. století zrušena či zbořena, ale dnes se zase probouzejí k životu. „Je to rozhodně jedna z věcí, které v Mongolsku stojí za návštěvu.“
„Kromě toho je tam ale především krásna krajina,“ připomíná Martin Loew, kterého krásy místní přírody doslova uchvátily. Člověk k jejímu pochopení ale potřebuje trochu času.
Žijí ještě v Mongolsku kočovníci? Kam všude se Loew podíval? Jak dostal pozvánku do jurty? Poslechněte si v iRadiu.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.