Richard Hindls: Banky nechtějí vaše úspory. Hrozí další hypoteční bublina?

21. březen 2018

Česká ekonomika rostla a roste i letos. Podle guvernéra České národní banky (ČNB) Jiřího Rusnoka ale už nad svoje možnosti. Důsledkem jsou nerovnováhy na různých trzích, třeba na trhu práce.

„Firmy dnes odmítají zakázky, protože je prostě nemá kdo udělat. S tím souvisí i mzdy: protože je nedostatek pracovníků, všichni si říkají o vyšší mzdu. Takže je tady také vysoký růst mezd. Loni se pohyboval odhadem kolem 8 %. Letos se to očekává podobné,“ říká Richard Hindls.

Co s vydělanými penězi?

„Jsou odvětví, kde není výjimkou dvouciferný růst. Jsou to především technické profese, IT. Lidé pak musí vydělané peníze někam dát. Můžou je vrhnout na trh, to ale zvyší ceny,“ varuje statistik. „Některé firmy už hledají zaměstnance v zahraničí... V tomhle ohledu se ekonomika asi přehřívá.“

  • Host: Richard Hindls. Témata: přehřívání české ekonomiky; prezidentské volby v Rusku a křehký růst ruské ekonomiky; pokusy EU omezit u globálních firem tzv. optimalizaci daňových odvodů, praxi, kdy firmy platí daně ve státě, kde jsou nejnižší, a ne tam,
    k
    " style="">
    Host: Richard Hindls. Témata: přehřívání české ekonomiky; prezidentské volby v Rusku a křehký růst ruské ekonomiky; pokusy EU omezit u globálních firem tzv. optimalizaci daňových odvodů, praxi, kdy firmy platí daně ve státě, kde jsou nejnižší, a ne tam,
    k
    " style="">
    Host: Richard Hindls. Témata: přehřívání české ekonomiky; prezidentské volby v Rusku a křehký růst ruské ekonomiky; pokusy EU omezit u globálních firem tzv. optimalizaci daňových odvodů, praxi, kdy firmy platí daně ve státě, kde jsou nejnižší, a ne tam,
    k
0:00
/
0:00

„Nicméně si pořád myslím, že základní obrys, jak ekonomika bude fungovat v nejbližších dvou třech letech, vychází z toho, jak bude ekonomika fungovat okolo nás. To znamená především v EU a v dalších regionech, na kterých jsme závislí. Je tady ale jeden problém: banky už nestojí o naše úspory.“

Roztáčení spirály inflace

Hindls připomíná, že ČNB loni třikrát zvedla úrokovou sazbu, ale na vkladech a termínovaných a spořicích účtech provedla jen „kosmetické úpravy. Velká většina ostatních bank dokonce na straně úspor neprovedla úpravy žádné. Samozřejmě na straně hypoték ano.“

To povede k tomu, že si lidé půjdou spíš něco koupit než uložit peníze do banky. „To roztočí spirálu inflace a porostou ceny. Dvě klíčové záležitosti tedy jsou trh práce a potenciální nebezpečí zvyšování cen.“ Už teď ceny bytů a pozemků až neúměrně rostou.

Nová hypoteční bublina

„Pokud by to trvalo dlouho a nějakým způsobem by se to nekompenzovalo na běžném trhu, může se stát, že se znovu objeví hypoteční bublina. I když asi ne v takovém rozsahu jako v roce 2008. Důležitá je naše spotřeba. Ta představuje 50 % užití HDP.“

Pokud přijde recese, dá se předpovědět? „Ekonomické cykly tady jsou a budou,“ vysvětluje Hindls. „Důležitější je, jak hluboká ta recese bude. Od 30. let tak hluboká krize nebyla. Celosvětové krize bývají jen čas od času. To byla krize v roce 2008 a pak tak trochu fiskální krize v roce 2011.“

„Každá recese v sobě ale nese ozdravný prvek. Prostě to špatné odpadne a to zdravé zůstane. Ať už jsou to firmy nebo způsoby řízení ekonomik nebo celého světa. Ale kdy přijde, to je těžké říct. Teď se mluví o zpomalení. Roli hrají i geopolitická rizika, americká cla a podobně.“

autoři: všt , Richard Hindls , rota

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.