Tomáš Zima: Jaký význam mají prezidentské debaty?

16. leden 2018

Prezident Miloš Zeman se před druhým kolem rozhodl, že přece jen do debat půjde. Nejdřív se mluvilo o dvou, teď se mluví i o čtyřech. Podle rektora Univerzity Karlovy by se ale lidé neměli rozhodovat na základě debat.

„Části voličů mohou televizní debaty pomoci,“ domnívá se Tomáš Zima. „Ale vždycky říkám, že člověk se má rozhodovat na základě znalostí a zkušeností,“ upozorňuje. „Jestliže je někdo zlodějem, lze předpokládat, že zlodějem zůstane. Jestliže je někdo slušný, lze predikovat, že bude slušný i do budoucna. Člověk by se neměl rozhodovat jen podle jedné debaty.“

  • Host: rektor UK, lékař a biochemik Tomáš Zima. Témata: vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka; prezidentské volby; přínos EU; osmičkový rok; Jan Palach; léčba cholesterolu a tlaku; globální nedostatek zdravotníků. Moderuje Zita
    Senková
    " style="">
    Host: rektor UK, lékař a biochemik Tomáš Zima. Témata: vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka; prezidentské volby; přínos EU; osmičkový rok; Jan Palach; léčba cholesterolu a tlaku; globální nedostatek zdravotníků. Moderuje Zita
    Senková
    " style="">
    Host: rektor UK, lékař a biochemik Tomáš Zima. Témata: vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka; prezidentské volby; přínos EU; osmičkový rok; Jan Palach; léčba cholesterolu a tlaku; globální nedostatek zdravotníků. Moderuje Zita
    Senková
0:00
/
0:00

Společnost spojovat

Letošní přímou volbu podle něj asi nejvíc charakterizuje polarita společnosti. „Domnívám se, že představitelé státu na různých úrovních mají tu společnost spojovat a nikoli ji rozdělovat, ať na pražskou nebo brněnskou kavárnu a venkov, ať na lidi s vysokoškolským vzděláním a lidi šikovné ve svých řemeslných profesích nebo v zemědělství.“

Média polarizují společnost

„Je si třeba uvědomit, že naší společnosti se obecně daří velmi dobře. Měli bysme si toho velmi vážit.“ Z polarizace společnosti viní Zima hlavně média. „Média se obecně snaží hledat konflikty, ukazovat neštěstí. Podívejte se, kolik najdete pozitivních a kolik negativních zpráv,“ vybízí.

Proč se píše o výbuchu plynu v Antverpách

„Dozvíte se například, že včera v Antverpách bouchl plyn. To je jistě lidské neštěstí. Ale je otázka, jak je ta zpráva z hlediska významu důležitá. Bylo by zajímavé, kdyby se lidi podívali, kolika zprávami negativními a v jakém procentu je svět informován. To taky vyvolává negativní reakce.“

autoři: zis , Tomáš Zima , rota

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.