Při zahraničních misích poznáte, že nejste takový frajer

26. únor 2014

Největší audioportál na českém internetu

plk. Jan Kozler, kaplan Armády ČR | Foto: Zdenka Kuchyňová, Český rozhlas

Při zahraničních misích poznáte, že nejste takový frajer. Host: vojenský kaplan Jan Kozler. Moderuje Martina Kociánová.

Česká armáda má 29 kaplanů a všem jim šéfuje Jan Kozler. Absolvent Husitské teologické fakulty UK v Praze se tohoto úkolu ujal v říjnu 2006.

Sloužit někomu je něco, co Jan Kozler ve svém životě vždycky chtěl. „Rodiče jsou lékaři a slovo služba se doma hodně používalo. I v tom praktickém slova smyslu. Když jsem se třeba mámy ptal, kde je táta, odpověděla mi, že ve službě.“ Co tohle slovo pro Jana Kozlera dnes znamená? „Služba je poslání a zároveň vztah k okolí a ke světu. Společenství vojáků je ale jiné než civilní společenství věřících. Vojenský duchovní není na piedestalu, ale po boku vojáků, kterým se snaží pomáhat. Je to služba člověka člověku.

Čtěte také

Důležitá je osoba a ne nějaké manuály nebo příručky. Vojenský kaplan musí být autentický, proto musí s vojáky všechno poctivě absolvovat.“


Zahraniční mise prozradí o člověku hodně

Jeho první mise v Iráku přišla po třech letech služby. „Na každé zahraniční misi poznává každý taky sám sebe. Já sám jsem se překvapil. V tom pozitivním i v tom negativním slova smyslu. Zvládl jsem věci, které bych asi normálně nedokázal, na druhé straně člověk v určitých situacích musel konstatovat, že není takový frajer.“

plk. Jan Kozler, kaplan Armády ČR

Jak kaplan pracuje s vojáky např. Afghánistánu nebo Kosovu? „Abych je poznal, spojím se s jednotkou tak minimálně půl roku před odjezdem a připravuji se společně s nimi. Pak tam jedu jako pevná součást kolektivu.“

Sám se nikdy nestal terčem útoku, ale na druhou stranu si to umí představit. Přesto nikdy nevnímá místní lidi jako nepřátele. „Beru to tak, že jsem jim přišel sloužit. Tím, že společně s jejich vojáky zabezpečíme klid.“

Čtěte také


Lákavé neznámo

Proč vůbec šel Jan Kozler dobrovolně na vojnu? „To slovo ve mně budilo obavy a já chtěl ten pocit rozbít. Chtěl jsem si to vyzkoušet. Když mám z něčeho obavy, jdu se přesvědčit, jestli je to opravdu hodno strachu. Měl jsem chuť udělat krok do neznáma.“

Byl svědkem konfliktu? Jak jde dohromady zbraň a duchovní služba? Ke komu se má v ozbrojených konfliktech Bůh přidat? Utrpěl někdy krizi víry? To všechno uslyšíte ze záznamu v archivu iRadia.

autor: eh