Architekt: Nemáme pokoru k minulosti a bydlení předěláváme podle nabídek hobby marketů

25. červenec 2016

Ani bohatí developeři moc nepomáhají. Právě naopak. Pro ně je výhodnější bourat. Že je možné to dělat jinak, ví architekt Pavel Prouza. Sám udělal ozdobu krajiny z pivovaru v Lobči.

Architekt Pavel Prouza netuší, jestli jsou ohroženější průmyslové památky někde v pohraničí nebo ty v okolí Prahy, kde na ně mají zálusk developeři. Ty často ani nenapadne nechat objekt stát a využít ho pro plánované účely. „Řada objektů to ale velmi dobře dokáže,“ myslí si Prouza.

Hlavně střecha

V Česku je ale 40 000 památkových objektů a 700 z nich je trvale ohroženo. „Když si každá památka najde svého blázna, tak by se je mohlo podařit zachránit,“ říká Prouza. Sám zrenovoval ruinu pivovaru v Lobči. Je mu ale jasné, že není možné se chovat neustále jako mesiáš.

„Naše generace nemusí spravit všechno. Když na to není, musí se udělat taková opatření, aby s tím mohla pracovat generace, která už na to mít bude.“ A to nejdůležitější je vždycky střecha.

Krajina zničená přestavbami

Jako odstrašující příklad vidí třeba střední Čechy. „To je krajina zničená individuálními přestavbami. Není tam pokora k minulosti. Češi jsou modernisti. Předěláváme domky podle toho, co se právě prodává v hobby marketu.“ Jak se záchraňují industriální stavby v Německu? Čím ho přitahují Sudety? Poslechněte si ze záznamu.

Pavel Prouza
autoři: eh , Stáňa Lekešová

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.