„Knihy by se měly rozdávat zdarma.“ Podle spisovatelky Wagnerové jsou totiž ohroženým druhem
Čeká nás zánik knihoven?
Spisovatelka a scenáristka Magdalena Wagnerová považuje knihy za ohrožený druh. Proto o nich i napsala publikaci se zvláštním titulem Papíří. V knize se hodně mluví o problematice knihoven. „Všude se ruší, protože na ně nejsou dotace. To jde ruku v ruce s ohrožením knih.“
Na jejich prodej má spisovatelka neotřelý názor. „Myslím, že knihy, i když se tím dostáváme do roviny utopie, by vůbec neměly být zbožím. Neměly by se prodávat, ale rozdávat těm, kteří si je chtějí přečíst. To by byl ideální stav.“
Děti nejsou hloupé
Magdalena Wagnerová má na svém kontě i 20 dětských knih. Kategoricky odmítá rozšířený názor, že pro děti se píše lehčeji. „Vždycky mě to rozčílí,“ říká. „Často chápou víc a líp. To jsem si vyzkoušela při různých čteních.“ Odmítá tak požadavky nakladatelů na specifikaci věkových skupin, pro které píše. „Co to je za nesmysl?! Třeba osmileté děti vnímají každé jinak!“
Hurvínek a Hajaja
Psát začala pod vlivem svého dědečka, který pro Josefa Skupu vymýšlel příběhy Spejbla a Hurvínka. A taky se jí líbil rozhlasový Hajaja. „Jsem dítě, které vyrostlo na pořadu s Vlastimilem Brodským.“ Pohádky na dobrou noc později pro rozhlas sama napsala. „A byly to dokonce první realizace mých textů!“
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka