Evoluční teorie je teorie. Zatím nemáme nic lepšího, myslí si David Sedmera

25. březen 2014

Největší audioportál na českém internetu

prof. David Sedmera | Foto: Adam Kebrt, Český rozhlas

Anatomie lidského těla. Host: profesor David Sedmera. Moderuje Marie Retková.

S anatomií se studenti medicíny setkávají hned v prvním ročníku. „Naučit se od mrtvých můžeme hodně. Naštěstí máme pořád dostatek dárců,“ pochvaluje si profesor David Sedmera z Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty UK.

Dá se ještě dnes v anatomii odhalit něco nového? „Objevit se dá spíš něco zapomenutého. Např. části těla, které se dřív málo operovaly. S novými metodami se dnes např. dostávají do popředí srdeční žíly v levé komoře.“

Do nových objevů zasahuje také moderní technika. „V době, kdy jsem studoval, připomínal snímek z ultrazvuku spíš sněžnou bouři.“


Pocházíme z opice?

Lze z anatomického hlediska pokládat evoluční teorii za prokázanou? „Je to jen teorie. Taky se jí tak správně říká. My nevíme nikdy nic jistě, na rozdíl od náboženství, které má svojí pravdu. Paleontologie není experimentální věda, kde bychom mohli udělat pokus. Navíc věda teorie neprokazuje, ale snaží se je bourat. Takže se spíš snažíme prokázat, že neplatí. Ale zatím nemáme nic lepšího.“

Čtěte také


Srdeční vady na vzestupu

Registrují dnes lékaři větší počet srdečních vad než v minulosti? „To je těžká otázka. Dnešní vzestup vrozených vad je způsoben hlavně tím, že se nemoci dají líp diagnostikovat. Prodloužil se nám také život, takže máme víc šancí si nějakou tu srdeční chorobu vypěstovat. Naše srdce dnes taky hodně zatěžuje kalorická a nezdravá strava.“

prof. David Sedmera a Marie Retková


Převaha žen

Jaký má David Sedmera názor na ženy v medicíně? „Pravda je, že máme větší počet studentek. Za mých studentských let to bylo tak půl na půl. Teď je to asi 70 procent a já nevím, *kde ti muži jsou, co se s nimi mohlo stát*. Proto studenty lákám s tím, že v ročnících bude přesila děvčat.“

Více uslyšíte ze záznamu v archivu iRadia.

autor: eh

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.