Primabalerína Tereza Podařilová je už 10 let svému muži neutuchající múzou

O tom, co jí špičková baletka, nebo jak se dá skloubit balet s mateřstvím, vyprávěla matka dvou dětí a primabalerína Národního divadla Tereza Podařilová.
Umělec, který vládne štětcem a žena, která dovede svým tancem vyvolat úžas na tvářích diváků. Primabalerína Národního divadla Tereza Podařilová a výtvarník Jan Kunovský tvoří téměř snový pár, který se vzájemně harmonicky doplňuje a přesahuje hned do několika uměleckých rovin.
Mezinárodní úspěch
Na kontě T. Podařilové najdeme celkem tři Ceny Thálie. V roce 1997 získala ocenění za roli v inscenaci Carmen španělského choreografa Cayetana Sota, dále za Zkrocení zlé ženy v roce 2003, a také za roli Taťány ve hře Oněgin, inspirovanou veršovaným románem Alexandra Puškina.
Za poslední jmenované představení obdržela dokonce cenu mezinárodní, a to přímo z rukou potomka věhlasného ruského spisovatele: „Byla to cena Pushkin Legacy Award pro rok 2003. Mě to opravdu zaskočilo, protože to bylo hodně nečekané a já ani netušila, že něco takového existuje. Celkově to na mě udělalo hluboký dojem.“
Ruská škola baletu je prý T. Podařilové blízká a považuje ji za naprostý základ a jednu z celosvětově nejlepších. Primabalerína ukončila studia na Taneční konzervatoři v Praze v roce 1990 a ihned poté nastoupila do angažmá v Národním divadle.
Pohyb na malířově plátně
Výtvarník Jan Kunosvký se netají tím, že jeho partnerka je mu nekonečnou inspirací. Společně s T. Podařilovou totiž pořádají unikátní performance, které se zaměřují na pohybové divadlo. Partnerskou dvojici tak můžeme vidět společně vystupovat na netradičních místech, jako např. v Kostele sv. Jakuba v Táboře nebo na externích balkonech ND.
Výtvarné podání J. Kunovského je, podle slov moderátorky Daniely Brůhové, velmi barevné a na první pohled plné energie a pohybu: „Mě opravdu inspiruje především má partnerka a ani se tím netajím. Má neskutečné charisma a právě energie z ní přímo sálá. Podařilo se mi dokonce prokouknout základy baletu a jsem za to rád. Je to velmi zajímavé.“
Zdá se být až neuvěřitelné, že T. Podařilová je malířovi stále múzou, a to po dlouhé desetiletí. J. Kunovský se prý vždy snaží zachytit především její niterní vyjádření, které předává divákům.
Více si poslechněte v audiozáznamu na začátku článku…
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.