Opeření hrdinové válek. Stanislav Motl odvíjí zapomenuté příběhy poštovních holubů
Zapomenutí bojovníci první i druhé světové války. Nikdy se nevzdali. Nikdy nepřeběhli. Zato jejich ztráty byly obrovské. Poštovní holubi. Poslouchejte do pondělí 7. září 2020.
Byli inteligentní, rychlí, vytrvalí a především stateční. Čelili nepřátelským ostřelovačům i nepřízni počasí. Bojovali ve dne i v noci. Často v bouřích a prudkých deštích. Ani na okamžik nepomysleli na to, že by se vzdali. Díky tomu dokázali zachránit tisíce lidských životů.
Platili za to tou nejvyšší daní: jejich úmrtnost byla mimořádně vysoká. Ti, co přežili, se po válce dočkali uznání a ocenění. Byli odměňováni medailemi. Až do konce svých dnů žili bezstarostně, obklopení péčí a láskou. Zasloužili si to…
Související
-
Expedice do světa ptáků: od mýtů a legend až k nejnovějším výzkumům
Kteří ptáci byli pro člověka zásadní v prehistorii a jak se v průběhu staletí náš vztah k ptákům změnil?
-
Václav Cílek: Ptáci jsou indikátorem zdravého prostředí. Na zahradě bych ale nejradši střílel
„Viděl jste někdy sýkoru v depresi?“ ptá se popularizátor vědy. V době letní pauzy pořadu Jak to vidí... vám přinášíme výběr témat, která se na web zpravidla nedostanou.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.