V Jablonci nad Nisou se v roce 1871 narodil úspěšný a uznávaný architekt Josef Zasche. Vystudoval průmyslovou školu v Liberci a vídeňskou akademii výtvarných umění.
Pořad Kalendárium můžete nyní poslouchat na novém audioportále Českého rozhlasu www.mujrozhlas.cz.
Při cestě z Písku do Tábora můžeme mít chvíli pocit, že jsme v Rumunsku. Nedaleko Podolského mostu je obec Temešvár, která se jmenuje stejně jako město v rumunském Banátu.
Na rozhraní dvou krajů, Jihomoravského a Vysočina, stojí hrad Pernštejn. První zmínka o něm je datována do druhé poloviny 13. století.
Unikátní nahrávky Jiřího Šlitra a připomínka utrpení, které prožívali českoslovenští vojáci za 2. světové války na Východě.
Neměl to při svém nástupu vůbec lehké, ten patnáctiletý kluk z Polska, kterému se nyní říkalo pane český králi.
Víte, kdo byl předlohou filmového piráta Jacka Sparrowa? Po kom se jmenuje nejslavnější značka rumu? A že pod vlajkou s lebkou a zkříženými kostmi pluly v Karibiku i ženy?
„Franta Univerzál“ nebo „Nahrávač“. Tak se přezdívalo Františku Budínovi, který se proslavil především jako dokonalý partner legendárního Felixe Holzmanna.
Rekvírování zvonů se nevyhnulo ani Hornímu Studenci na Havlíčkobrodsku. Tamní vzácná zvonice měla ale štěstí v neštěstí. Zůstaly jí dva nejstarší zvony.
V parčíku na náměstí v Bernarticích na Písecku můžeme vidět čtyřbokou žulovou kašnu s okosenými rohy a středovým sloupkem. Ta původně stála na nedalekém hradě Dobronice.
Nejznámějším českým bojovníkem proti alkoholismu byl ve 20. století Jaroslav Skála. Psychiatr, který se od konce 40. let zabýval léčbou lidí závislých na alkoholu.
Už je to 80 let od konce 2. světové války – Český rozhlas Plus si událost připomíná sérií dokumentů z roku 2005.
„Potom jsme šli na horu Olivetskou, velmi vysokou a příkrou, neboť hora Olivetská všecky jiné hory svou výsostí převýšila jest, kteréž jsou kolem Jeruzaléma.“
Za druhé světové války zažil Zlín bombardování americkým letectvem. Velké bombardování postihlo Zlín 13. října 1944, ještě větší pak 20. listopadu téhož roku.
Jedním ze severočeských sportovců, kteří se představili na poslední olympiádě v Paříži, byla i děčínská rodačka Lenka Antošová – Lukšová.
V roce 1894 se ve Vsetíně narodil geniální vynálezce – Josef Sousedík, zvaný Moravský Edison. Jeho technické vynálezy a inovace neměly obdoby.
Přízemí Ostravského muzea je teď nově zařízeno jako starý lokál s výčepem. Návštěvníci si tam mohou vyzkoušet, jaký mohl takový výčep fungovat v historických Laubech.