Milí posluchači, při našem posledním setkání jsme si vyjmenovali trhy, které se konaly v Hradci před rokem 1620. Konání trhů nebylo významné pouze pro domácí obyvatelstvo.
Veď mě dál, cesto má. Tuto píseň byste si mohli zpívat na americké US Route 66. Je považována za jednu z nejvíce opěvovaných. Otcem této vozovky je podnikatel Cyrus Avery.
Na Karlštejně Lukáš Kunst pracuje už od roku 1998, v roce 2019 se stal jeho kastelánem. Jaké to je, když se zavře a návštěvníci najednou zmizí?
V Chrastavě na Liberecku má pamětní desku protikomunistický odbojář Rudolf Fuksa. S rodiči sem přišel po válce z Kladenska, když mu bylo 14 let.
Z řad vyšší šlechty jmenoval král v období středověku takzvané poprávce. Ti byli pověřeni soudními pravomocemi s hrdlením právem nad zemskými škůdci, lapky a zločinci.
I když se Praze říká stověžatá, nejvyšší kostelní věž byste v ní hledali marně. Stojí totiž v Plzni. Věž katedrály svatého Bartoloměje je vysoká 102 metrů.
Díl cyklu RADIOSTOPY nás přenese do llet 1953 až 1955, kdy se uskutečnila I. spartakiáda. Proč se komunisté rozhodli využít tradice všesokolských sletů a jak se odlišili?
V dalším dílu seriálu Kořeny dáme opět slovo genealogu Aloisu Sassmannovi a redaktoru Filipovi Černému, kteří nás zavedou za obyvateli Byňova na Novohradsku.
Vzácné poznatky o dávné civilizaci přinesl nález starověkého chrámu v bolivijských Andách. Palác Palaspata leží nedaleko jezera Titicaca a patřil civilizaci Tiwanaku.
V Polsku vybudoval velké dělnické město. Carl August Dittrich st. byl zakladatelem úspěšného podnikatelského rodu působícího také v Krásné Lípě a okolí.
Mnohá významná místa mají v jižních Čechách své jmenovce. Tak třeba Náchod není jen východočeské okresní město s velkým zámkem, nýbrž i vesnice kousek od Tábora.
Pražský sochař Jan Řeřicha má na svém kontě nevídané počiny, které vytvořil z tmavozeleného mramoru Verde Guatemala. Je autorem funkčních kamenných houslí.
Politik, historik, básník, byrokrat a sběratel. Významná postava 19. století Hermann Hallwich toho stihl za svůj bohatý život opravdu hodně.
Pořad Kalendárium můžete nyní poslouchat na novém audioportále Českého rozhlasu www.mujrozhlas.cz.
Vsi a městečka u nás vznikala v historii různě už od středověku. Ale ani mnohem později tento trend neustal. Příkladem je Lenora na Prachaticku.
Česká republika se těší hezkému prvenství: má nejhustší síť veřejných knihoven na světě.
„Povídám Kutlvašrovi: ,Vy jste přebíral Prahu od Toussainta, ne?!‘ A ten Toussaint, co předával Prahu, byl u nás na cimře,“ vzpomínal Antonín Souček.
V neděli se v Přerově uskutečnilo pietní setkání k 80. výročí tragédie na Švédských šancích, kde bylo v noci z 18. na 19. června 1945 zavražděno 265 nevinných lidí.