Profesionální dějepravci nemají rádi virtuální dějiny. Co by se stalo, kdyby. .. Nicméně občas může být úkrok do virtuálních dějin příjemným intelektuálním cvičením.
Pašice leží u Pištína na Českobudějovicku, sedm kilometrů západně od Hluboké nad Vltavou. Jsou sice malou vsí, ale velmi starou. První zmínka o nich je už z roku 1262.
Přečtěte si článek o spolupráci archeologa Karla Absolona s brněnským rozhlasem a o jeho přednášce z května 1938, jež byla věnována úspěchům moravské archeologie.
Severočeské Louny si připomínají pamětní deskou svého rodáka, válečného hrdinu Jaroslava Skutila.
Pořad Kalendárium můžete nyní poslouchat na novém audioportále Českého rozhlasu www.mujrozhlas.cz.
Uprostřed obce Komařice na Českobudějovicku stojí renesanční zámek. Jako své sídlo si jej v polovině 16. století vystavěl rod Kořenských z Terešova, předtím tu bývala tvrz.
Na starověkých olympijských hrách, jejichž počátek se datuje až čtyři tisíce let před počátek našeho letopočtu, Češi pochopitelně nesoutěžili. Přidali se až v roce 1900.
Sousedík byl vynálezce, podnikatel, starosta a odbojář, ale vzpomínek na něj byste našli v jeho rodném Vsetíně málo. Navíc ani nikdo neví, jak zemřel a kde má hrob.
Základní kámen Karlova mostu byl zřejmě položen 9. července 1357. Podle pověsti určil přesné datum a čas po poradě s astrology císař Karel IV.
Jiří Džmura se narodil v roce 1963 v Jablonci nad Nisou. Byl na třech olympijských hrách. Právem je považován za jednoho z nejlepších bobistů české historie.
Když si jde návštěvník prohlédnout starý mlýn, většinou pozná způsoby zpracování obilí a mlecí stroje. V Dašovském mlýně na Třebíčsku je ale bohatá i minulost rodinná.
Když panstvo nadobro opustilo některý už nepotřebný hrad, jako by lidem z okolí řeklo: Berte. A lidé neváhali. Brali trámy, vždyť jinak by shnily, odváželi cihly a kamení.
Hlavolam ježek v kleci je známý i těm, kteří Foglarovy Rychlé šípy nikdy nečetli ani neviděli. Pět rekordních hlavolamů najdete v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit.
V noci z 30. na 31. května 1945 bylo na pochod z Brna vyhnáno tisíce lidí. Jednalo se především o ženy s dětmi a staré lidi.
Ve značení turistických tras jsou Češi světovou špičkou. Jinak bychom nikam netrefili. Klíčovou značkařskou postavou na severu Čech byl Ing. Karel Hlaváček.
Ve známé trilogii Slunce, seno… se objevuje řada skutečných míst a reálií. Znalci si jistě vybaví slovo síbrťák a vzývání faráře Otíka: Panenko Marie Podsrpenská, vidíš to?