Nacisté měli za 2. světové války s českým národem své tajné plány. Jedním z nich byla i násilná germanizace. Částečně si ji vyzkoušeli na dětech.
Odstraňování pomníků na znamení rozchodu s minulostí se v naší zemi stalo bezmála tradicí. První republika poslala do lapidárií sochy Habsburků.
Milovníků literatury bychom asi u špičkových hokejistů našli málo. Výjimkou je Luboš Hořčička. Když nestál v brance, četl Hamingwaye, Forsytha nebo Lustiga.
Pořad Kalendárium můžete nyní poslouchat na novém audioportále Českého rozhlasu www.mujrozhlas.cz.
Kypru se přezdívá ostrov lásky, neboť na něm byla podle legendy vyvržena z moře bohyně Afrodita. Také v jižních Čechách bychom našli drobný ostrov s tímto přízviskem.
Kandidátů na vynálezce křížovky je hned několik. Nejčastěji se uvádí Arthur Wynne. Ovšem světové prvenství po právu patří bystré dámě z Prahy-Modřan.
Kdo byl jeden z nejvyšších pohlavárů nacistického režimu, dlouhá léta blízký souputník Adolfa Hitlera Rudolf Hess?
Jak vypadaly první chvíle rozhlasového vysílání v Hradci Králové, Českých Budějovicích, Plzni a Ústí nad Labem?
Tomu, kdo chce zjistit hodně podrobností o svých předcích, může velmi pomoci soupis podaných podle víry vydaný roku 1651. Ten vznikl po třicetileté válce.
Christian Grashof je renomovaný německý herec, jehož kariéra se rozprostírá přes divadlo, film, televizi a rozhlas.
Osmdesát let po válce zhudebnil britský skladatel dopis, který v roce 1945 napsal jeho otec, pilot RAF, rodičům. V rodném Štěpánově u Přelouče mu odhalili pamětní desku.
Ve Lnářích na Strakonicku stojí vedle sebe mezi rybníky dva zámky. Drobnější, takzvaný starý zámek v sobě ukrývá původní středověkou tvrz, která sloužila od 14. století.
Když se v roce 1914 plánovala v Českém ráji silnice z Vyskeře do Libošovic, stál projektantům v cestě kus skály. Kamenný výběžek nazývaný Mnich jim však bylo líto zbourat.
Československo mezi hnědou a rudou. Připomínáme některé ze známých i zapomenutých událostí jara roku 1945, a to pořadem, který v roce 2015 připravil Pavel Hlavatý.
O Christophu kardinálu Schönbornovi se dvakrát vážně hovořilo jako o možném kandidátovi na papeže. Je jednou z nejvýznamnějších postav katolické církve ve střední Evropě.
Není tajemstvím, že první mapu Českého království vydal v roce 1518 Mikuláš Klaudyán. Je otočená jihem nahoru a není nijak zvlášť podrobná.